Pismem z dnia (...) marca 2008 r. A. R. wniosła bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na postanowienie Wojewody (...) z dnia (...) lutego 2008 r. (błędnie wskazując przy tym datę zaskarżonego aktu na dzień (...) lutego 2008 r.), którym odmówiono przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji Wójta Gminy J. z dnia (...) października 2007 r. orzekającej o wymeldowaniu A. R. z lokalu nr (...) położonego w J. przy ul. (...).
Sąd zważył, co następuje:
Zgodnie z treścią art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153 poz. 1270 ze zm.), skargę wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.
Jak wynika z akt sprawy zaskarżone postanowienie zawierało prawidłowe pouczenie o terminie oraz sposobie wniesienia skargi i zostało doręczone skarżącej dnia 26 lutego 2008 r. Skarżąca skierowała skargę bezpośrednio do Sądu dnia 25 marca 2008 r. (data nadania w urzędzie pocztowym). Jednakże data ta nie może zostać uznana za datę złożenia skargi. Stosownie do treści art. 83 § 3 cyt. ustawy, oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu, zgodnie zaś z art. 54 § 1 powołanej ustawy, skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie jest przedmiotem skargi. W tej sytuacji za datę wniesienia skargi należy uznać datę nadania skargi do właściwego organu, co uczynił Sąd w dniu 28 marca 2008 r.
Reasumując należy stwierdzić, że skoro zaskarżone postanowienie zostało doręczone skarżącej w dniu 26 lutego 2008 r., a skarga została skutecznie wniesiona w dniu 28 marca 2008 r., uchybiony został 30 dniowy termin do wniesienia skargi.
Mając powyższe na względzie, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 powołanej ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji postanowienia.