A. K złożył urzędowy formularz PPF, w którym wniósł o zwolnienie go od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata w sprawie z jego skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] w przedmiocie zasiłku celowego.
Z formularza i dokumentów znajdujących się w aktach sprawy wynika, że wnioskodawca prowadzi samodzielnie gospodarstwo domowe, jest bezrobotnym i utrzymuje się z zasiłków z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (w sierpniu 2008 r. otrzymał [...] zł) oraz pożyczek w wysokości 400 zł miesięcznie. Skarżący nie posiada innego majątku oprócz mieszkania spółdzielczego wielkości 45,9 m kw, objętego nakazem eksmisji. Dużą część składników majątkowych utracił w wyniku egzekucji komorniczej. Syn wnioskodawcy, który mieszkał z nim wcześniej, przebywa obecnie za granicą.
Zgodnie z art. 245 § 2 i 246 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz.1270 ze zm.) przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym obejmujące zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata lub radcy prawnego przysługuje osobie, która wykaże że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania. Udowodnienie okoliczności uzasadniających przyznanie prawa pomocy należy do wnioskodawcy.
Biorąc pod uwagę trudną sytuację majątkową i życiową A. K., w tym bezrobocie, niski dochód z pomocy społecznej i brak majątku uznano, że nie jest on w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania, a jego wniosek zasługuje na uwzględnienie w części dotyczącej ustanowienia adwokata z urzędu.
Natomiast wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych jest bezzasadny i podlega oddaleniu. Zgodnie bowiem z art. 239 pkt 1 lit.a ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, nie ma obowiązku uiszczania kosztów sądowych strona skarżąca działanie lub bezczynność organu w sprawach z zakresu pomocy i opieki społecznej (np. zasiłku okresowego).
Wobec powyższego na podstawie art. 258 § 2 pkt 7 w zw. z art. 239 pkt 1 lit. a, art. 245 § 2 i art. 246 § 1 pkt 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzeczono jak w sentencji postanowienia.