drukuj    zapisz    Powrót do listy

648 Sprawy z zakresu informacji publicznej i prawa prasowego 658, Inne, Inne, Umorzono postępowanie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, I OSK 1103/15 - Postanowienie NSA z 2015-06-19, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

I OSK 1103/15 - Postanowienie NSA

Data orzeczenia
2015-06-19 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2015-04-15
Sąd
Naczelny Sąd Administracyjny
Sędziowie
Barbara Adamiak /przewodniczący sprawozdawca/
Monika Nowicka
Olga Żurawska - Matusiak
Symbol z opisem
648 Sprawy z zakresu informacji publicznej i prawa prasowego
658
Hasła tematyczne
Inne
Sygn. powiązane
II SAB/Lu 443/14 - Wyrok WSA w Lublinie z 2014-12-09
Skarżony organ
Inne
Treść wyniku
Umorzono postępowanie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym
Powołane przepisy
Dz.U. 1984 nr 5 poz 24 art. 30
Ustawa z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe.
Sentencja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.), Sędzia NSA Monika Nowicka, Sędzia del. WSA Olga Żurawska-Matusiak, Protokolant asystent sędziego Jan Wasilewski, po rozpoznaniu w dniu 19 czerwca 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 9 grudnia 2014 r. sygn. akt II SAB/Lu 443/14 w sprawie ze skargi P. G. na bezczynność Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie w przedmiocie odmowy udzielenia informacji publicznej postanawia: 1. umorzyć postępowanie kasacyjne; 2. zwrócić Zarządowi Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie z kasy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie kwotę 100 zł (sto złotych) tytułem zwrotu wpisu od skargi kasacyjnej.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z 9 grudnia 2014 r. sygn. akt II SAB/Lu 443/14, po rozpoznaniu sprawy ze skargi P. G. – redaktora naczelnego dziennika [...] na bezczynność Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie w przedmiocie udzielenia informacji prawnej:

1) zobowiązał Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie do załatwienia wniosku P. G. – redaktora naczelnego dziennika [...] z dnia 5 sierpnia 2014 r. w terminie 14 dni od daty zwrotu akt administracyjnych sprawy po uprawomocnieniu się wyroku,

2) stwierdził, że bezczynność Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa.

Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie wniósł od wyroku skargę kasacyjną zaskarżając wyrok w całości. Skargę kasacyjną oparł na zarzutach:

1) naruszenia art. 151 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi poprzez jego niezastosowanie oraz art. 149 § 1 tej ustawy poprzez jego błędne zastosowanie w sytuacji gdy ZOPZŁ nie można było zarzucić bezczynności (błędne ustalenie stanu faktycznego sprawy) co miało istotny wpływ na wynik sprawy;

2) naruszenie art. 50 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi polegające na przyjęciu, że P. G. – Redaktorowi Naczelnemu dziennika [...] przysługuje interes prawny we wniesieniu skargi;

3) naruszeniu art. 13 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2014 r. poz. 782 ze zm.) w związku z art. 3a ustawy z 26 stycznia 1984 r. – Prawo prasowe (Dz.U. Nr 5, poz. 24) poprzez niewłaściwe zastosowanie polegające na przyjęciu, że ZOPZŁ był zobowiązany do udostępnienia informacji prasie (rozpoznanie wniosku) na skutek wniosku z 5 sierpnia 2014 r. w sytuacji braku potwierdzenia statusu wnioskodawcy;

4) naruszenie art. 7 pkt 2 ust. 5 oraz art. 11 ustawy – Prawo prasowe poprzez niewłaściwe zastosowanie;

5) naruszenie art. 3a ustawy – Prawo prasowe poprzez niewłaściwe zastosowanie polegające na przyjęciu, że wniosek obejmuje informację publiczną.

Na tych podstawach wnosił o:

1) uchylenie zaskarżonego wyroku w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Lublinie;

2) zasadzenie niezbędnych kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.

Pismem procesowym z 18 czerwca 2015 r. Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie cofnął skargę kasacyjną.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 60 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.), skarżący może cofnąć skargę. Cofniecie skargi wiąże sąd. Jednakże sąd uzna cofniecie skargi za niedopuszczalne, jeżeli zmierza do obejścia prawa lub spowodowałoby utrzymanie w mocy aktu lub czynności dotkniętej wadą nieważności. Art. 60 w związku z art. 193 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ma odpowiednie zastosowanie do postępowania kasacyjnego przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że cofniecie skargi jest dopuszczalne. Z tego względu na podstawie art. 161 § 1 pkt 1 w związku z art. 193 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji.

Na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzekł o zwrocie wpisu od skargi kasacyjnej.

Naczelny Sąd Administracyjny nie uwzględnił wniosku P. G. – redaktora naczelnego dziennika [...] o zwrot kosztów postępowania kasacyjnego ze względu na brak podstaw prawnych w ustawie – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.



Powered by SoftProdukt