W dniu [...] do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach wpłynęła skarga, którą złożyła H.S. występując jako opiekun prawny M.S., na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie przyznania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. decyzją z dnia [...] nr [...] uwzględniło skargę w całości i uchyliło zaskarżoną wyżej decyzję i poprzedzającą ją decyzję kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w C. z dnia [...] Nr [...]. Decyzja nie została zaskarżona do sądu administracyjnego i uzyskała przymiot prawomocności.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 54 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270), zwanej dalej p.p.s.a., organ, którego działanie lub bezczynność zaskarżono, może w zakresie swojej właściwości uwzględnić skargę w całości do dnia rozpoczęcia rozprawy. Cytowany przepis stanowi samoistną podstawę dokonania przez organ administracji autokontroli, przy czym jedynym warunkiem, jaki musi zostać spełniony, aby wyczerpana została dyspozycja tego uregulowania, jest uwzględnienie skargi w całości (J. P. Tarno, Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, wyd. "Lexis Nexis", Warszawa 2008, str. 185).
Wskazana sytuacja ma miejsce w rozpatrywanej sprawie. Uwzględnienie w całości skargi przez organ powoduje jednocześnie, że odpada przyczyna, dla której zaskarżone zostało do Sądu rozstrzygnięcie Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Czyni to postępowanie sądowoadministracyjne, zainicjowane wniesieniem skargi, bezprzedmiotowym.
Z wyżej wymienionych względów Sąd, działając na podstawie art. 161 § 1 pkt 3 ustawy p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.