I. H., reprezentowany przez pełnomocnika w osobie radcy prawnego, wystąpił o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od obowiązku uiszczenia opłaty kancelaryjnej za odpis orzeczenia z uzasadnieniem (k. 104-112) oraz o zwolnienie od wpisu od skargi kasacyjnej (k. 136-139).
W uzasadnieniu zgłoszonych wniosków wskazał, że prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe i nie posiada żadnego majątku. Jedyne źródło dochodu stanowi zatrudnienie w A. Z tego tytułu uzyskuje wynagrodzenie w wysokości 900,00zł brutto miesięczne. Nie posiada stałego adresu zameldowania i zamieszkuje u rodziców w należącym do nich budynku. Wyjaśnił, że faktycznie nie prowadzi już działalności gospodarczej, aczkolwiek ani jej nie zawiesił, ani nie zlikwidował. Rachunki bankowe i wierzytelności zostały zajęte z tytułu należności podatkowych i celnych, a rok podatkowy 2003 zamknął stratą w wysokości 2.254.349,89zł. Podniósł, że w obecnej chwili jest zobowiązany do uiszczenia wpisów sądowych na łączna kwotę ponad 300.000,00zł.
Biorąc pod uwagę ilość spraw zawisłych przed tutejszym Sądem z udziałem I. H. (589 skarg zarejestrowano w Wydziale III WSA w Poznaniu), wysokość kosztów sądowych jakie ma on obowiązek w nich ponieść, a także wysokość osiąganych dochodów, stwierdzić należy, że uiszczenie opłaty kancelaryjnej za odpis orzeczenia z uzasadnieniem (100,00zł), czy wpisu od skargi kasacyjnej (752,00zł), pozostaje poza zasięgiem jego zdolności płatniczych. Aktualna sytuacja majątkowa skarżącego uzasadnia zatem twierdzenie, że nie jest on w stanie ponieść nawet najniższych kosztów postępowania bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny, a odmowa udzielenia prawa pomocy stanowić będzie barierę, która uniemożliwi rozpoznanie wniesionej skargi kasacyjnej.
Dlatego na podstawie art. 258 §2 pkt 7 oraz art. 246 §1 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153 poz. 1270 ze zm.) orzeczono jak na wstępie.
/-/ S. Michalski
K.P.d