Skarga wnoszona do wojewódzkiego sądu administracyjnego musi spełniać wymogi przewidziane w art. 57 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), tzn. powinna zawierać, m. in. wskazanie zaskarżonej decyzji, postanowienia, innego aktu lub czynności oraz oznaczenie organu, którego działania lub bezczynności skarga dotyczy, a także określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego.
W dniu 27 czerwca 2008 r. P. R. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na orzeczenie Mazowieckiej Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej w W. w przedmiocie zdolności do czynnej służby wojskowej. W związku ze złożeniem skargi dotkniętej brakami formalnymi skarżący został wezwany do wskazania daty i numeru zaskarżonego orzeczenia oraz nadesłania odpisu skargi. Sąd pouczył również skarżącego o konsekwencjach nieusunięcia braków formalnych skargi i zakreślił siedmiodniowy termin do jej uzupełnienia.
Wezwanie Sądu z dnia 28 lipca 2008 r. zostało doręczone dorosłemu domownikowi - wujowi skarżącego, w dniu 1 sierpnia 2008 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru w aktach sprawy). Skarżący, pomimo prawidłowego pouczenia o skutkach nieusunięcia braków skargi, nie wykonał powyższego wezwania, co stanowi obligatoryjną podstawę odrzucenia skargi przez wojewódzki sąd administracyjny.
W tym stanie rzeczy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 i § 3 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji postanowienia.