T. K. złożył skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...], nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe, wnosząc jednocześnie o wstrzymanie wykonania tejże decyzji.
Zdaniem skarżącego, biorąc pod uwagę jego bardzo trudną sytuację finansową, wykonanie zaskarżonej decyzji spowoduje znaczny uszczerbek dla utrzymania koniecznego skarżącego i jego rodziny, pozbawiając środków do życia.
Stosownie do art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.) sąd może na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania w całości lub w części aktu administracyjnego, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.
Z akt sądowoadministracyjnych sprawy wynika, iż T. K. i jego rodzina nie posiadają żadnego majątku, ani stałego źródła dochodu, wobec czego utrzymują się dzięki pomocy ojca i teściów skarżącego (zob. wniosek o przyznanie prawa pomocy oraz postanowienie referendarza sądowego z dnia 27.05.2008 r. – k. 38-40, 47-48, 59-62). W ocenie Sądu skarżący wykazał w dostatecznym stopniu, iż wykonanie zaskarżonej decyzji poprzez egzekucję kwoty pieniężnej w wysokości [...] zł spowoduje wystąpienie powyższych przesłanek ustawowych, albowiem pogorszyłoby sytuację osobistą i majątkową skarżącego w znaczny, nieodwracalny sposób.
Z tego względu orzeczono jak w sentencji postanowienia na podstawie art. 61 § 3 powołanej ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
/-/ B. Koś
D.W.d