M. B. i W. B. wnieśli skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] utrzymującą w mocy decyzję organu I instancji odmawiającą nieodpłatnego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności.
Skarżący, wezwani do uiszczenia solidarnie wpisu sądowego od skargi w kwocie 200 zł, złożyli wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata. W uzasadnieniu wniosku oświadczyli, że utrzymują się z rent w łącznej miesięcznej kwocie netto 1238 zł, oboje chorują i znaczną część ich dochodów pochłaniają wydatki na leki, nie mają żadnych oszczędności ani przedmiotów wartościowych, a jedynym ich majątkiem jest mieszkanie o pow. 45 m2.
W myśl art. 245 § 1 ustawy dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153 poz. 1271 ze zm.), prawo pomocy może być przyznane w zakresie całkowitym lub częściowym. Prawo pomocy w zakresie całkowitym obejmuje zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego (art. 245 § 2). Prawo pomocy w zakresie częściowym obejmuje zwolnienie tylko od opłat sądowych w całości lub w części albo tylko od wydatków albo od opłat sądowych i wydatków lub obejmuje tylko ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego (art. 245 § 3). Przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej następuje w zakresie całkowitym - gdy osoba ta wykaże, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania (art. 246 § 1 pkt 1), w zakresie częściowym - gdy wykaże, że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania, bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny (art. 246 § 1 pkt 2).
Wskazane przez skarżących okoliczności świadczą, iż nie są oni w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania. Dlatego też, na podstawie art. 246 § 1 pkt 1 w związku z art. 254 § 1 i art. 258 § 2 pkt. 7 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzeczono jak w postanowieniu.