drukuj    zapisz    Powrót do listy

6116 Podatek od czynności cywilnoprawnych, opłata skarbowa oraz inne podatki i opłaty 6561, Podatkowe postępowanie, Prezydent Miasta, Oddalono skargę, I SA/Gd 166/15 - Wyrok WSA w Gdańsku z 2015-04-15, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

I SA/Gd 166/15 - Wyrok WSA w Gdańsku

Data orzeczenia
2015-04-15 orzeczenie nieprawomocne
Data wpływu
2015-01-30
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Sędziowie
Elżbieta Rischka /przewodniczący/
Irena Wesołowska
Małgorzata Tomaszewska /sprawozdawca/
Symbol z opisem
6116 Podatek od czynności cywilnoprawnych, opłata skarbowa oraz inne podatki i opłaty
6561
Hasła tematyczne
Podatkowe postępowanie
Sygn. powiązane
II FSK 2602/15 - Wyrok NSA z 2017-11-08
Skarżony organ
Prezydent Miasta
Treść wyniku
Oddalono skargę
Powołane przepisy
Dz.U. 2013 poz 1399 art.6 h w zw. z art.6 c ust.1 art.6 i pkt 1 , art.6 m ust.1
Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - tekst jednolity.
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska (spr.), Sędzia WSA Irena Wesołowska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Dorota Pellowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi D.Z na interpretację indywidualną Prezydenta Miasta z dnia 31 października 2014 r. nr [...] w przedmiocie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 10 października 2014 r. Pan D.Z. wystąpił do Prezydenta Miasta o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa w jego indywidualnej sprawie.

Wnioskodawca przedstawił następujące zdarzenie przyszłe:

W związku ze swoją sytuacją życiową od jakiegoś czasu nosi się z zamiarem zamieszkania na terenie "Rodzinnego Ogrodu Działkowego im[...]" (dalej: ROD). Zamieszkiwanie będzie się wiązało z produkowaniem odpadów komunalnych. Na terenie ogródków działkowych Zarząd zorganizował odbiór odpadów od właścicieli nieruchomości na podstawie indywidualnej umowy z firmą wywozową. W opłatę ogrodową ustaloną przez "ROD" za użytkowanie działki wliczona jest także opłata na pokrycie przez Zarząd kosztów pozbywania się odpadów powstających na terenie działek ogrodniczych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy w przypadku zamieszkania na terenie rodzinnego ogrodu działkowego oprócz uiszczania opłaty ogrodowej do Zarządu "ROD" za wywóz odpadów, Wnioskodawca będzie zobowiązany także do ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, o której mowa w art. 6h ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach?

2. Czy w przypadku zamieszkania na terenie rodzinnego ogrodu działkowego Wnioskodawca będzie zobowiązany złożyć do Prezydenta Miasta G. deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w oparciu o art. 6m ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Wnioskodawca wskazał, że właściciele działek na rodzinnych ogrodach działkowych nie są objęci gminnym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi, gdyż zgodnie z przepisem art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych, za zbieranie odpadów wytwarzanych na terenie "ROD" odpowiedzialne jest stowarzyszenie ogrodowe. W związku z powyższym, jako mieszkaniec i właściciel działki na terenie "ROD" Wnioskodawca nie będzie obowiązany do złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a co za tym idzie, do uiszczania tej opłaty na konto gminy. Opłatę za wywóz odpadów komunalnych wytwarzanych na działce powinien ponosić w ramach opłaty ogrodowej na rzecz stowarzyszenia ogrodowego. Zdaniem Wnioskodawcy teren rodzinnego ogrodu działkowego nie jest nieruchomością, o której mowa w art. 6c ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gdyż rodzinny ogród działkowy jako z istoty swojej przeznaczony do wypoczynku, rekreacji oraz prowadzenia upraw ogrodowych nie może być kwalifikowany jako nieruchomość, na której zamieszkują mieszkańcy.

Prezydent Miasta G., działając na podstawie art. 14j § 1 i § 3 w związku z art. 14b, art. 14c i art. 14k § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2012r. poz. 749 z późn. zm.), zwanej dalej O.p. oraz art. 6h w związku z art. 6c ust. 1, art. 6i pkt 1, art. 6m ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz.U. z 2013r. poz. 1399 z późn. zm.), zwanej dalej u.c.p.g., wydał w dniu 31 października 2014 r. interpretację indywidualną, w której uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu organ wskazał, że zgodnie z art. 6c ust. 1 u.p.c.g. Gminy są zobowiązane do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, a treść art. 6h cyt. ustawy wskazuje, że właściciele nieruchomości, o których mowa w art. 6c, są obowiązani ponosić na rzecz gminy, na terenie której są położone ich nieruchomości, opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

W celu interpretacji zapisów ustawy u.p.c.g. w kontekście sformułowania "zamieszkują mieszkańcy", niezbędne jest odniesienie do przepisów zawartych w ustawie z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz.U. z 2014r. poz. 40). Zgodnie z art. 12 tej ustawy, na terenie działki obowiązuje zakaz zamieszkiwania oraz prowadzenia działalności gospodarczej lub innej działalności zarobkowej. Niemniej jednak przepis ten nie jest przestrzegany, o czym świadczy wydane w dniu 9 grudnia 2007r. stanowisko VIII Krajowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Działkowców w sprawie zamieszkiwania zameldowania na działkach w ROD. Wskazano na bardzo niepokojące zjawisko, nasilające się w ostatnich latach szczególnie w dużych miastach, polegające na stałym zamieszkiwaniu całych rodzin w altanach działkowych. Podkreślono, że ustawa o ogrodach działkowych jednoznacznie wyłączyła funkcje mieszkalne z przeznaczenia działki, zaś osoby zamieszkujące na działkach wykorzystują ją sprzecznie z ustawą i dlatego Zjazd zobowiązał ROD do podjęcia działań statutowych w celu wyeliminowania takich przypadków.

Ponieważ zadaniem interpretacji nie jest ocena prawidłowości i skuteczności działań zarządów ROD w kwestii zakazu zamieszkiwania na terenie ogrodów działkowych, przyjęto przyszły stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, z którego wynika, że Wnioskodawca zamierza zamieszkać na terenie ogródków działkowych. Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy z 10 kwietnia 1974r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. z 2006r. Nr 139, poz. 993 z późn. zm.) zameldowanie w lokalu służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu w lokalu. O zameldowaniu decydują wyłącznie przesłanki z ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Zameldowanie nie rozstrzyga o prawie do lokalu, a organ meldunkowy nie może uzależniać zameldowania od oceny, czy dany obiekt nadaje się na miejsce pobytu ludzi w rozumieniu prawa budowlanego i planu zagospodarowania przestrzennego.

Odnosząc się do zapytania Wnioskodawcy w kwestii konieczności ponoszenia opłat i składania deklaracji o wysokości miesięcznej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, organ podatkowy dokonał analizy treści art. 6c ust. 1 u.p.c.g., w myśl którego Gminy są obowiązane do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Treść przywołanego przepisu wskazuje jednoznacznie wyłącznie na faktyczne zamieszkiwanie na nieruchomości, bez obowiązku spełniania dodatkowych warunków w postaci np. zameldowania, jak i nie wskazuje na konieczność respektowania zapisów innych ustaw zakazujących zamieszkiwanie na terenach rodzinnych ogrodów działkowych. Fakt zamieszkiwania i tym samym produkowania odpadów komunalnych jest jedyną przesłanką warunkującą konieczność złożenia deklaracji i uiszczania opłaty na rzecz gminy zgodnie z art. 6h i art. 6m u.p.c.g.

Po bezskutecznym wezwaniu organu interpretacyjnego do usunięcia naruszenia prawa, D.Z. zaskarżył opisaną interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, wnosząc o jej uchylenie i zasądzenie kosztów postępowania.

Skarżący zarzucił, że organ nie wyjaśnił dostatecznie jakie relacje zachodzą pomiędzy przepisami art. 6c ust. 1 u.c.p.g. i art. 15 ust. 2 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych oraz dlaczego w opisanych we wniosku okolicznościach należy stosować zapisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a nie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Zdaniem strony, z art. 15 ust. 2 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych wynika, że za zbieranie odpadów wytwarzanych na terenie ROD odpowiedzialne jest stowarzyszenie ogrodowe. W związku z tym skarżący opłatę za wywóz odpadów komunalnych wytwarzanych na jego działce ponosić będzie w ramach opłaty ogrodowej na rzecz stowarzyszenia ogrodowego. Teren ogrodu rodzinnego nie jest też nieruchomością, o której mowa w art. 6c ust. 1 u.c.p.g. Rodzinny ogród działkowy nie może być kwalifikowany jako nieruchomość, na której zamieszkują mieszkańcy.

W odpowiedzi na skargę Prezydent Miasta wniósł o jej oddalenie, podtrzymując argumentację zaprezentowaną w uzasadnieniu zaskarżonej interpretacji.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje:

Skarga nie ma usprawiedliwionych podstaw.

Zgodnie z art. 6q u.c.p.g., w sprawach dotyczących opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, z tym że uprawnienia organów podatkowych przysługują wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta, a w przypadku przejęcia przez związek międzygminny zadań gminy, o których mowa w art. 3 ust. 2, w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, w zakresie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które stanowią dochód związku międzygminnego - zarządowi związku międzygminnego.

Przepis ten przyznaje prezydentowi miasta kompetencje m.in. do wydawania interpretacji indywidualnych w sprawach dotyczących opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, do których zastosowanie będą miały odpowiednie przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), zwanej dalej O.p.

Zgodnie z art. 14c O.p. interpretacja indywidualna zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie (§ 1). W razie negatywnej oceny stanowiska wnioskodawcy interpretacja indywidualna zawiera wskazanie prawidłowego stanowiska wraz z uzasadnieniem prawnym (§ 2).

Interpretację indywidualną wydaje się wyłącznie na wniosek zainteresowanego, a treść wniosku, tj. opis stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego zawartego we wniosku determinuje treść interpretacji. Interpretacja winna składać się z dwóch zasadniczych elementów, oceny stanowiska wnioskodawcy oraz uzasadnienia prawnego tej oceny. Wskazana w sentencji ocena stanowiska, poprzez stwierdzenie "stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe" bądź "stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe", a następnie uzasadnienie stanowiska wyrażonego w interpretacji musi być ściśle związane z pytaniem wnioskodawcy oraz stanowiskiem wyrażonym we wniosku, przy czym uzasadnienie prawne jest obligatoryjne jedynie wówczas, gdy organ dokonuje negatywnej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Jak wynika z treści wniosku, skarżący zadał dwa pytania: Czy w przypadku zamieszkania na terenie rodzinnego ogrodu działkowego oprócz uiszczania opłaty ogrodowej do Zarządu "ROD" za wywóz odpadów, będzie on zobowiązany także do ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, o której mowa w art. 6h ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach oraz czy w przypadku zamieszkania na terenie rodzinnego ogrodu działkowego Wnioskodawca będzie zobowiązany złożyć do Prezydenta Miasta deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w oparciu o art. 6m ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach.

Odpowiadając na tak zadane pytania organ dokonał prawidłowej wykładni wskazanych przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i prawidłowo wyjaśnił sposób ich zastosowania w opisanym przez skarżącego stanie faktycznym.

Zgodnie z art. 6h u.c.p.g., właściciele nieruchomości, o których mowa w art. 6c, są obowiązani ponosić na rzecz gminy, na terenie której są położone ich nieruchomości, opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zgodnie z art. 6c ust. 1 ww. ustawy, Gminy są obowiązane do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy.

Z powyższej regulacji wynika z jednej strony obowiązek gminy do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, a z drugiej strony obowiązek właścicieli tych nieruchomości do uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej skarżący wskazał, że zamierza zamieszkać na terenie ogródków działkowych. Oznacza to, że spełniony zostanie wymóg zamieszkiwania na nieruchomości, wynikający z art. 6c ust. 1 u.c.p.g. Z punktu widzenia tego przepisu znaczenie ma faktyczne zamieszkiwanie na nieruchomości, czego skutkiem jest generowanie odpadów komunalnych, bez znaczenia natomiast pozostaje to, że inne ustawy zakazują zamieszkiwania na terenie rodzinnych ogrodów działkowych. Argumenty skarżącego, że rodzinny ogród działkowy ze swojej istoty przeznaczony jest do wypoczynku i rekreacji oraz że ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych w art. 12 wprost zakazuje zamieszkiwania na terenie tych ogrodów, nie mogą odnieść oczekiwanego przez niego skutku. W sytuacji bowiem złamania tego zakazu i zamieszkania na terenie ogródka działkowego, spełniony zostanie wynikający z art. 6c ust. 1 u.c.p.g. warunek zamieszkania na nieruchomości. Jak wyżej wyjaśniono, dla zastosowania tego przepisu istotny jest jedynie obiektywny fakt zamieszkania na danej nieruchomości.

Bez znaczenia dla interpretacji art. 6c ust. 1 u.c.p.g. pozostaje też treść art. 15 ust. 2 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, który nakłada na stowarzyszenia ogrodowe obowiązek zapewnienia zbierania odpadów komunalnych na terenie ROD. Zakresy zastosowania obu tych przepisów nie nakładają się wzajemnie. Art. 6c ust. 1 u.c.p.g. dotyczy wyłącznie tych nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy (nawet jeżeli następuje to z naruszeniem prawa, jak w przypadku zamieszkania na terenie ROD), natomiast art. 15 ust. 2 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych wskazuje jakie obowiązki należą do stowarzyszenia ogrodowego w zakresie odpadów komunalnych wytwarzanych przez właścicieli działek, którzy jedynie je użytkują (tj. nie zamieszkują na nich). Przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych nie przewidują sytuacji, w której odpady komunalne wytwarzane będą przez osobę zamieszkującą na terenie ROD, gdyż zamieszkiwanie na tym terenie jest przez tę ustawę zakazane. Ustawa ta odnosi się zatem wyłącznie do osób użytkujących działki w ramach ROD, natomiast nie do osób je zamieszkujących. Do tej ostatniej kategorii odnosi się natomiast ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Art. 6c ust. 1 zobowiązuje gminę do zorganizowania odbioru odpadów od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy i ani art. 15 ust. 2 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych ani żaden inny przepis prawa gminy z tego obowiązku nie zwalnia. Skoro zatem skarżący zdecyduje się zamieszkać na terenie ROD, gmina zobowiązana będzie do zapewnienia odbioru odpadów komunalnych przez niego wytwarzanych na tej nieruchomości, a skarżący zobowiązany będzie do uiszczenia opłaty z tego tytułu, bez względu na jego zobowiązania względem stowarzyszenia ogrodowego. W związku z tym skarżący zobowiązany będzie także do złożenia deklaracji, o której mowa w art. 6m u.c.p.g., w myśl którego właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych.

W świetle powyższych rozważań należało uznać, że zaskarżona interpretacja indywidualna nie narusza prawa.

Sąd rozpoznając niniejszą sprawę, będąc związany dyspozycją art. 134 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 270) nie stwierdził naruszeń prawa materialnego bądź procesowego, które powodowałoby konieczność wyeliminowania zaskarżonej interpretacji indywidualnej z obrotu prawnego.

Mając na uwadze powyższe, na podstawie art. 151 P.p.s.a., Sąd oddalił skargę.



Powered by SoftProdukt