drukuj    zapisz    Powrót do listy

6112 Podatek dochodowy od osób fizycznych, w tym zryczałtowane formy opodatkowania, Odrzucenie skargi, Dyrektor Izby Skarbowej, Odrzucono skargę, I SA/Gl 522/09 - Postanowienie WSA w Gliwicach z 2009-10-19, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

I SA/Gl 522/09 - Postanowienie WSA w Gliwicach

Data orzeczenia
2009-10-19 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2009-06-22
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach
Sędziowie
Małgorzata Wolf-Mendecka /przewodniczący sprawozdawca/
Symbol z opisem
6112 Podatek dochodowy od osób fizycznych, w tym zryczałtowane formy opodatkowania
Hasła tematyczne
Odrzucenie skargi
Sygn. powiązane
II FZ 380/09 - Postanowienie NSA z 2009-09-24
Skarżony organ
Dyrektor Izby Skarbowej
Treść wyniku
Odrzucono skargę
Powołane przepisy
Dz.U. 2002 nr 153 poz 1270 art. 58 par. 1 pkt 2
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Mendecka (spr.), , , po rozpoznaniu w dniu 19 października 2009 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi P. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych p o s t a n a w i a odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Decyzją oznaczoną w sentencji niniejszego postanowienia organ odwoławczy uchylił w części decyzję organu pierwszej instancji i obniżył P. S. wysokość odsetek za zwłokę od zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za 2002 rok z kwoty [...] zł do kwoty [...] zł.

Decyzja ta została doręczona w dniu 28 kwietnia 2009 r., co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru decyzji, znajdującego się w aktach administracyjnych.

W dniu 27 maja 2009 r. strona złożyła osobiście w siedzibie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach skargę z dnia 26 maja 2009 r. na powyższą decyzję.

Wobec powyższego Sąd przekazał skargę, przy piśmie z dnia 2 czerwca

2009 r., według właściwości organowi. Skarga została doręczona przez pracownika sądowego organowi w dniu 3 czerwca 2009 r. O przekazaniu poinformowano stronę skarżącą, wskazując jednocześnie, że skarga do sądu administracyjnego winna być wniesiona za pośrednictwem organu administracji, którego działanie lub bezczynność jest przedmiotem skargi.

Następnie Dyrektor Izby Skarbowej w K. przekazał skargę wraz

z odpowiedzią i aktami sprawy, wnosząc o odrzucenie skargi z uwagi na uchybienie terminu do jej wniesienia. Jednocześnie organ wskazał, że w dniu 15 czerwca 2009 r. wpłynął do jego siedziby wniosek strony o przywrócenie terminu do wniesienia skargi, do którego został załączony odpis skargi z dnia 26 maja 2009 r. Wniosek ten został nadany w dniu 10 czerwca 2009 r.

Postanowieniem z dnia 3 sierpnia 2009 r. Sąd odrzucił wniosek skarżącego

o przywrócenie terminu do wniesienia skargi.

W dniu 27 sierpnia 2009 r. skarżący w terminie złożył zażalenie na powyższe postanowienie, które zostało rozpoznanie przez Naczelny Sąd Administracyjny

i oddalone postanowieniem z dnia 24 września 2009 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo

o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm., zwanej dalej ppsa), skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. W myśl z kolei art. 54 § 1 ppsa, skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi.

Odnosząc tę regulację do rozpatrywanej sprawy, stwierdzić trzeba, że skarga została wniesiona po upływie terminu przewidzianego dla tej czynności.

Wobec wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

w Gliwicach bez pośrednictwa organu odwoławczego koniecznym stało się jej przekazanie według właściwości organowi odwoławczemu. Jednakże w przypadku wniesienia skargi bezpośrednio do sądu administracyjnego, o zachowaniu terminu do jej wniesienia decyduje data nadania skargi przez sąd pod adresem właściwego organu administracji publicznej (T. Woś, H. Knysiak – Molczyk, M. Romańska: Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Komentarz, Warszawa 2005, str. 248).

W rozpatrywanej sprawie termin do wniesienia skargi, liczony od dnia doręczenia decyzji, czyli od dnia 28 kwietnia 2009 r., upłynął zatem w dniu

28 maja 2009 r. Skarga została zaś przekazana przez Sąd do organu w dniu

3 czerwca 2009 r., który to dzień w świetle powyższych uwag stanowi dopiero moment wniesienia skargi. Z tego względu należy uznać, iż skarga została wniesiona po upływie ustawowego terminu do dokonania tej czynności. Po terminie do wniesienia skargi została dokonana przez skarżącego także druga czynność, czyli złożenie tej skargi do organu. W tym miejscu należy podkreślić, że termin do wniesienia skargi nie został skarżącemu przywrócony, gdyż zgodnie

z postanowieniem z dnia 3 sierpnia 2009 r. odrzucono wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi, a postanowieniem z dnia 24 września 2009 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie wniesione na postanowienie z dnia 3 sierpnia 2009 r.

Stosownie z kolei do art. 58 § 1 pkt 2 ppsa sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia i dlatego na podstawie tego przepisu orzeczono jak w sentencji.



Powered by SoftProdukt