Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 86 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), zwanej dalej "ppsa", postanowieniem z dnia 2 września 2008 r., sygn. akt. VII SA/Wa 283/07, przywrócił R. i E. Ł. termin do wniesienia skargi kasacyjnej w sprawie ze skargi M. i M. W. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2006 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji udzielającej pozwolenia na budowę. W uzasadnieniu Sąd podniósł, że R. i E. Ł. przed ustanowieniem pełnomocnika samodzielnie nie mieli możliwości do wniesienia skargi kasacyjnej, natomiast wyznaczony w sprawie pełnomocnik w przewidzianych prawem terminach uprawdopodobnił, iż niezachowanie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej od wyroku z dnia 27 lipca 2007 r. nastąpiło bez jego winy, a powyższe powoduje dla skarżących ujemne skutki procesowe w zakresie postępowania sądowego. Dlatego też Sąd I instancji uznał, że należało przywrócić termin do wniesienia skargi kasacyjnej.
Zażalenie na powyższe postanowienie wnieśli M. i M. W., zarzucając naruszenie przez Sąd I instancji przepisu art. 87 § 1 i § 2 ppsa. W obszernym uzasadnieniu skarżący podnieśli, że Sąd I instancji niesłusznie przywrócił R. i E. Ł. termin do wniesienia skargi kasacyjnej, bowiem zdaniem skarżących dniem, w którym ustała przyczyna uchybienia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej był 28 maja 2008 r., a zatem dzień w którym pełnomocnik z urzędu został wyznaczony i poinformowany przez Okręgową Radę Adwokacką o wyznaczeniu go na pełnomocnika R. i E. Ł..
Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Zażalenie nie ma usprawiedliwionych podstaw.
Stosownie do art. 86 § 1 ppsa zasadą jest, że jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Zgodnie zaś z art. 87 § 1 pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu.
Bezspornym w sprawie jest, że wyrok wraz z uzasadnieniem doręczono skarżącym w dniu 3 września 2007 r., zaś skarżący dzień przed upływem ustawowego terminu do wniesienia skargi kasacyjnej złożyli wniosek o przyznanie prawa pomocy obejmujący swoim zakresem ustanowienie adwokata z urzędu. Po uchyleniu postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 6 marca 2008 r., sygn. akt II OZ 187/08, postanowienia o odmowie przyznania R. i E. Ł. prawa pomocy w zakresie całkowitym Wojewódzki Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 17 kwietnia 2008 r. przyznał R. i E. Ł. prawo pomocy w zakresie całkowitym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata z urzędu. Pełnomocnictwo podpisane dnia 4 sierpnia 2008 r. przez R. i E. Ł. zostało doręczone pełnomocnikowi w dniu 5 sierpnia 2008 r., zaś pełnomocnik wniosek o przywrócenie terminu wraz ze skargą kasacyjną złożył w dniu 7 sierpnia 2008 r., a zatem przed upływem siedmiodniowego terminu, wynikającego z treści art. 87 § 1 ppsa. W takich okolicznościach sprawy nie może budzić zastrzeżeń ustalenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, co do braku winy strony i reprezentującego ją pełnomocnika w przekroczeniu terminu ustawowego do wniesienia skargi kasacyjnej. Tym bardziej, że z praktyki orzeczniczej sadów administracyjnych i sądów powszechnych wynika, że przyczyna uchybienia terminu o której mowa w art. 87 § 1 ustaje w momencie, gdy pełnomocnik ma pełną możliwość działania w sprawie, zazwyczaj zaś uznaje się, iż ma to miejsce z chwilą podpisania pełnomocnictwa.
Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji na mocy art. 184 w związku z art. 197 ppsa.