drukuj    zapisz    Powrót do listy

6010 Pozwolenie na budowę, użytkowanie obiektu lub jego części,  wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu, prz, Przywrócenie terminu, Inspektor Nadzoru Budowlanego, Oddalono zażalenie, II OZ 1371/08 - Postanowienie NSA z 2009-01-12, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II OZ 1371/08 - Postanowienie NSA

Data orzeczenia
2009-01-12 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2008-12-23
Sąd
Naczelny Sąd Administracyjny
Sędziowie
Bożena Walentynowicz /przewodniczący sprawozdawca/
Symbol z opisem
6010 Pozwolenie na budowę, użytkowanie obiektu lub jego części,  wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu, prz
Hasła tematyczne
Przywrócenie terminu
Sygn. powiązane
II OZ 187/08 - Postanowienie NSA z 2008-03-06
VII SA/Wa 283/07 - Wyrok WSA w Warszawie z 2007-07-26
Skarżony organ
Inspektor Nadzoru Budowlanego
Treść wyniku
Oddalono zażalenie
Powołane przepisy
Dz.U. 2002 nr 153 poz 1270 art. 86 § 1, art. 87 § 1, art. 184 w związku z art. 197
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Sentencja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bożena Walentynowicz po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2009 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia M. i M. W. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 września 2008 r., sygn. akt VII SA/Wa 283/07 przywracające R. i E. Ł. termin do wniesienia skargi kasacyjnej w sprawie ze skargi M. i M. W. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2006 r., Nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji udzielającej pozwolenia na budowę postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 86 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), zwanej dalej "ppsa", postanowieniem z dnia 2 września 2008 r., sygn. akt. VII SA/Wa 283/07, przywrócił R. i E. Ł. termin do wniesienia skargi kasacyjnej w sprawie ze skargi M. i M. W. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2006 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji udzielającej pozwolenia na budowę. W uzasadnieniu Sąd podniósł, że R. i E. Ł. przed ustanowieniem pełnomocnika samodzielnie nie mieli możliwości do wniesienia skargi kasacyjnej, natomiast wyznaczony w sprawie pełnomocnik w przewidzianych prawem terminach uprawdopodobnił, iż niezachowanie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej od wyroku z dnia 27 lipca 2007 r. nastąpiło bez jego winy, a powyższe powoduje dla skarżących ujemne skutki procesowe w zakresie postępowania sądowego. Dlatego też Sąd I instancji uznał, że należało przywrócić termin do wniesienia skargi kasacyjnej.

Zażalenie na powyższe postanowienie wnieśli M. i M. W., zarzucając naruszenie przez Sąd I instancji przepisu art. 87 § 1 i § 2 ppsa. W obszernym uzasadnieniu skarżący podnieśli, że Sąd I instancji niesłusznie przywrócił R. i E. Ł. termin do wniesienia skargi kasacyjnej, bowiem zdaniem skarżących dniem, w którym ustała przyczyna uchybienia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej był 28 maja 2008 r., a zatem dzień w którym pełnomocnik z urzędu został wyznaczony i poinformowany przez Okręgową Radę Adwokacką o wyznaczeniu go na pełnomocnika R. i E. Ł..

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zażalenie nie ma usprawiedliwionych podstaw.

Stosownie do art. 86 § 1 ppsa zasadą jest, że jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Zgodnie zaś z art. 87 § 1 pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu.

Bezspornym w sprawie jest, że wyrok wraz z uzasadnieniem doręczono skarżącym w dniu 3 września 2007 r., zaś skarżący dzień przed upływem ustawowego terminu do wniesienia skargi kasacyjnej złożyli wniosek o przyznanie prawa pomocy obejmujący swoim zakresem ustanowienie adwokata z urzędu. Po uchyleniu postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 6 marca 2008 r., sygn. akt II OZ 187/08, postanowienia o odmowie przyznania R. i E. Ł. prawa pomocy w zakresie całkowitym Wojewódzki Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 17 kwietnia 2008 r. przyznał R. i E. Ł. prawo pomocy w zakresie całkowitym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata z urzędu. Pełnomocnictwo podpisane dnia 4 sierpnia 2008 r. przez R. i E. Ł. zostało doręczone pełnomocnikowi w dniu 5 sierpnia 2008 r., zaś pełnomocnik wniosek o przywrócenie terminu wraz ze skargą kasacyjną złożył w dniu 7 sierpnia 2008 r., a zatem przed upływem siedmiodniowego terminu, wynikającego z treści art. 87 § 1 ppsa. W takich okolicznościach sprawy nie może budzić zastrzeżeń ustalenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, co do braku winy strony i reprezentującego ją pełnomocnika w przekroczeniu terminu ustawowego do wniesienia skargi kasacyjnej. Tym bardziej, że z praktyki orzeczniczej sadów administracyjnych i sądów powszechnych wynika, że przyczyna uchybienia terminu o której mowa w art. 87 § 1 ustaje w momencie, gdy pełnomocnik ma pełną możliwość działania w sprawie, zazwyczaj zaś uznaje się, iż ma to miejsce z chwilą podpisania pełnomocnictwa.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji na mocy art. 184 w związku z art. 197 ppsa.



Powered by SoftProdukt