drukuj    zapisz    Powrót do listy

6076 Sprawy objęte dekretem o gruntach warszawskich, Wstrzymanie wykonania aktu, Samorządowe Kolegium Odwoławcze, Oddalono zażalenie, I OZ 246/09 - Postanowienie NSA z 2009-03-20, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

I OZ 246/09 - Postanowienie NSA

Data orzeczenia
2009-03-20 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2009-03-05
Sąd
Naczelny Sąd Administracyjny
Sędziowie
Wojciech Chróścielewski /przewodniczący sprawozdawca/
Symbol z opisem
6076 Sprawy objęte dekretem o gruntach warszawskich
Hasła tematyczne
Wstrzymanie wykonania aktu
Sygn. powiązane
I SA/Wa 1846/07 - Postanowienie WSA w Warszawie z 2008-10-09
I OZ 853/08 - Postanowienie NSA z 2008-11-19
Skarżony organ
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Treść wyniku
Oddalono zażalenie
Powołane przepisy
Dz.U. 2002 nr 153 poz 1270 art. 61 § 3
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Sentencja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Wojciech Chróścielewski po rozpoznaniu w dniu 20 marca 2009 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia Spółdzielni "[...]" w W. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 stycznia 2008 r., sygn. akt I SA/Wa 1846/07 o odmowie wstrzymania wykonania decyzji w sprawie ze skargi Spółdzielni "[...]" w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] września 2007 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego postanawia: oddalić zażalenie

Uzasadnienie

Spółdzielnia " [...] " w W. pismem z dnia 16 października 2007 r. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] września 2007 r., nr [...], mocą której umorzono postępowanie odwoławcze od decyzji Prezydenta m.st. Warszawy z dnia [...] lipca 2007 r., ustanawiającej na 99 lat użytkowanie wieczyste gruntu o pow. [...] m2, oznaczonego jako działka ewidencyjna nr [...] w obrębie [...], uregulowanego w księdze wieczystej KW nr [...], położonego w Warszawie przy ul. [...]. Jednocześnie skarżąca wystąpiła z wnioskiem o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji podnosząc, że wykonanie decyzji zwrotowej wywoła skutek prawny o charakterze rzeczowym, polegający na zawarciu przez Miasto Stołeczne Warszawa z adresatami decyzji, umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste.

Postanowieniem z dnia 17 stycznia 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił wstrzymania wykonania decyzji. Jak wskazał Sąd, w rozpoznawanej sprawie zaskarżoną decyzją umorzono postępowanie odwoławcze od decyzji ustanawiającej użytkowanie wieczyste gruntu. Przedmiotowa decyzja nie rozstrzyga zatem sprawy merytorycznie, ma ona charakter procesowy. Tym samym - w ocenie Sądu - decyzja ta nie nadaje się do wykonania i nie stwarza zagrożeń dających podstawę do wstrzymania jej wykonalności w oparciu o art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., dalej p.p.s.a.).

Na powyższe postanowienie Spółdzielnia "[...]" złożyła zażalenie, wnosząc o jego zmianę i wstrzymanie wykonania skarżonej decyzji lub uchylenie i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania, zarzucając mu naruszenie art. 61 § 2 pkt 1 p.p.s.a. Skarżąca Spółdzielnia nie zgodziła się z interpretacją Sądu, że wniosek o wstrzymanie nie może być uwzględniony z uwagi na treść decyzji SKO.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 61 § 3 p.p.s.a. sąd może na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania w całości lub w części aktu lub czynności, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Dotyczy to także aktów wydanych lub podjętych we wszystkich postępowaniach prowadzonych w granicach tej samej sprawy.

Przedmiotem ochrony tymczasowej jak się powszechnie przyjmuje w orzecznictwie sądowoadministracyjnym mogą być jedynie takie akty lub czynności, które nadają się do wykonania i wymagają wykonania. Przez pojęcie wykonania aktu administracyjnego należy rozumieć spowodowanie w sposób dobrowolny lub doprowadzenie w trybie egzekucji do takiego stanu rzeczy, który jest zgodny z rozstrzygnięciem zawartym w tym akcie. Co do zasady nie nadają się do wykonania wszelkie orzeczenia odmowne.

Przedmiotem skargi w sprawie niniejszej i zarazem przedmiotem wniosku o wstrzymanie wykonania jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] września 2007 r. o umorzeniu postępowania odwoławczego. Mając powyższe rozważania na uwadze należy podzielić pogląd Sądu I instancji, że tego rodzaju decyzja mająca charakter czysto procesowy nie nadaje się do wykonania w rozumieniu art. 61 § 3 p.p.s.a nie podlega zatem instytucji wstrzymania wykonania zaskarżonego aktu.

W takiej sytuacji należy stwierdzić, iż Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie prawidłowo zaskarżonym postanowieniem z dnia 17 stycznia 2008 r. odmówił wstrzymania wykonania decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] września 2007 r., w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego.

Mając powyższe na uwadze Naczelny Sąd Administracyjny w oparciu o art. 184 w związku z art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) postanowił zażalenie oddalić.



Powered by SoftProdukt