drukuj    zapisz    Powrót do listy

6124 Uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii, Geodezja i kartografia, Główny Geodeta Kraju, Oddalono skargę, IV SA/Wa 2251/10 - Wyrok WSA w Warszawie z 2011-02-10, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

IV SA/Wa 2251/10 - Wyrok WSA w Warszawie

Data orzeczenia
2011-02-10 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2010-12-15
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Sędziowie
Anna Szymańska /przewodniczący/
Teresa Zyglewska
Tomasz Wykowski /sprawozdawca/
Symbol z opisem
6124 Uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii
Hasła tematyczne
Geodezja i kartografia
Sygn. powiązane
II GSK 1172/11 - Wyrok NSA z 2012-10-04
I GSK 1172/11 - Postanowienie NSA z 2011-12-15
I SA/Go 345/11 - Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z 2011-06-08
Skarżony organ
Główny Geodeta Kraju
Treść wyniku
Oddalono skargę
Powołane przepisy
Dz.U. 2005 nr 240 poz 2027 art. 46 ust. 3
Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne - tekst jednolity
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Szymańska, Sędziowie Sędzia WSA Tomasz Wykowski (spr.), Sędzia WSA Teresa Zyglewska, Protokolant sekr. sąd. Izabela Urbaniak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lutego 2011 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Głównego Geodety Kraju z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie uprawnień zawodowych - oddala skargę -

Uzasadnienie

IV SA/Wa 2251/10

UZASADNIENIE

Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, dalej "Sądu", decyzją z dnia [...] października 2010 r. nr [...] Główny Geodeta Kraju, dalej "Geodeta", utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...], orzekającą o pozbawieniu geodety uprawnionego M. S., dalej "skarżącego", prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą G. s.c. z siedzibą przy ulicy [...], uprawnień zawodowych.

Zaskarżona decyzja Geodety zapadła w następującym stanie faktycznym:

Dnia [...] lipca 2010 r. do Geodety wpłynął przy piśmie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z dnia [...] lipca 2010 r. odpis prawomocnego wyroku nakazowego z dnia [...] października 2008 r., wydanego przez Sąd Rejonowy w S., Wydział [...] w sprawie o sygn. akt [...].

Przywołanym wyrokiem skarżący został: (-) uznany winnym tego, że w dniu [...] czerwca 1999 r. w S. przy ulicy [...], jako uprawniony geodeta dokonał poświadczenia nieprawdy w protokole granicznym sporządzonym w ramach prowadzonego postępowania rozgraniczeniowego nr [...] poprzez wpisanie do tego protokołu jako uczestnika czynności osoby, której tam nie było podczas jej wykonywania, a mianowicie K. J., zaś czynność ta miała znaczenie prawne, a następnie protokołem tym posłużył się poprzez jego przedłożenie w Wydziale Geodezji Urzędu Miejskiego w S., czym wyczerpał ustawowe znamiona występku z art.271§1 kodeksu karnego, (-) skazany na karę grzywny.

W związku z zapadnięciem powyższego wyroku, decyzją z dnia [...] sierpnia 2010 r. Geodeta pozbawił skarżącego uprawnień zawodowych na podstawie art.46 ust.3 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2005 r. Nr 240, poz.2027 z późn.zm.), dalej "ustawy".

Skarżący wniósł do Geodety o ponowne rozpatrzenie sprawy, podnosząc, że organ nie zbadał, czy do poświadczenia nieprawdy w protokole granicznym istotnie doszło oraz, że brak jest przepisu prawa z którego wynikałoby, że wyrok sądu karnego wiąże Geodetę.

Rozpatrzywszy sprawę ponownie zaskarżoną obecnie decyzją, Geodeta utrzymał własne rozstrzygnięcie w mocy.

Uzasadniając zaskarżoną decyzję, Geodeta wskazał w szczególności, co

następuje:

Zgodnie z art.46 ust.3 ustawy, w przypadku utraty zdolności do czynności prawnych przez osoby, o których mowa w art. 42, albo skazania ich za przestępstwa przeciwko mieniu, obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwa skarbowe oraz inne przestępstwa mające znaczenie ze względu na wykonywany zawód - o pozbawieniu uprawnień zawodowych orzeka Główny Geodeta Kraju w drodze decyzji.

Sam fakt skazania osoby posiadającej uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii za przestępstwa, o które chodzi w art.46 ust.3 ustawy zobowiązuje Geodetę do wydania, bez wniosku podległego mu organu, decyzji orzekającej o pozbawieniu tej osoby uprawnień zawodowych, przy czym Geodeta nie ma możliwości dokonywania oceny zarówno towarzyszących temu skazaniu okoliczności, jak też wpływu czynu będącego podstawą skazania na wynik postępowania administracyjnego z zakresu geodezji i kartografii, w toku którego czyn ten został popełniony. Stanowisko takie zajmuje sądownictwo administracyjne.

W świetle powyższych okoliczności pozbawienie skarżącego uprawnień zawodowych było obligatoryjne.

Skarżący wniósł do Sądu skargę na decyzję Geodety, zarzucając jej naruszenie:

1) Art.7 w związku z art.77§1 k.p.a. poprzez niewyjaśnienie, na czym polegał czyn skarżącego, będący podstawą skazania;

2) Art.46 ust.3 Prawa geodezyjnego i kartograficznego poprzez przyjęcie, że skarżący utracił zdolność do czynności prawnych.

Uzasadniając zarzuty skargi skarżący w szczególności wskazał, że:

- w postępowaniu administracyjnym zaniechano przesłuchania K. J., którego podpis figuruje pod protokołem granicznym, na okoliczność tego, czy podpis ten został złożony przez niego,

- w świetle przepisów art. 11 i 12 k.c. fakt skazania skarżącego w postępowaniu karnym nie ma wpływu na jego zdolność do czynności prawnych.

W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej oddalenie, podtrzymując stanowisko w sprawie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:

Sąd rozpoznał skargę na decyzję Głównego Geodety Kraju z racji sprawowania wymiaru sprawiedliwości, polegającego na kontrolowaniu działalności administracji publicznej pod względem zgodności z prawem (art.1§1 i §2 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych - Dz.U. z dnia 20 września 2002 r., Nr 153, poz.1269 z późn. zm.). Kontrola ta obejmuje m.in. orzekanie w sprawach skarg na decyzje wydane w postępowaniu administracyjnym (art.3§2 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz.U. Nr 153, poz.1270 z późn.zm. - zwanej dalej "p.p.s.a.").

Skarga jest niezasadna, albowiem zaskarżona decyzja Geodety odpowiada przepisom prawa obowiązującym w dacie jej wydania.

Trafnie uznano w postępowaniu administracyjnym, że: po pierwsze, przepis art.46 ust.3 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne nakłada na Głównego Geodetę Kraju obowiązek orzeczenia o utracie uprawnień zawodowych zawsze, o ile wystąpi któreś ze zdarzeń wskazanych w tym przepisie, po drugie, że przesłanki do orzeczenia o utracie uprawnień wystąpiły w odniesieniu do skarżącego.

Zgodnie z przywołanym przepisem art.46 ust.3 ustawy, w przypadku utraty zdolności do czynności prawnych przez osoby, o których mowa w art.42, albo skazania ich za przestępstwa przeciwko mieniu, obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwa skarbowe oraz inne przestępstwa mające znaczenie ze względu na wykonywany zawód - o pozbawieniu uprawnień zawodowych orzeka Główny Geodeta Kraju w drodze decyzji.

Jak podniesiono w uzasadnieniu wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12 marca 2009 r. , sygn. akt II GSK 587/08, przepis ten reguluje skutki utraty przez osobę uprawnioną zdolności do czynności prawnych oraz zrównanego z nią co do konsekwencji skazania za wymienione przestępstwa wymagające pozbawienia uprawnień zawodowych. Przeszkodą do wykonywania zawodu jest tu stan zdrowia i - najogólniej biorąc - utrata rękojmi wykonywania zawodu, w przeciwieństwie do braku należytej staranności, wiedzy technicznej i znajomości prawa rodzących odpowiedzialność przewidzianą w art.46 ust. 1 i 2. W omawianej tu sytuacji sam fakt skazania za przestępstwa, o które chodzi w art.46 ust. 3, rodzi obowiązek wydania przez Głównego Geodetę Kraju, bez wniosku podległego mu organu, decyzji orzekającej o pozbawieniu uprawnień zawodowych, bez możliwości zajmowania się analizą towarzyszących mu okoliczności i wpływu takiego czynu na postępowanie administracyjne z zakresu geodezji i kartografii, w którym doszło do jego popełnienia.

Sąd orzekający w niniejszej sprawie przychyla się do cytowanej wyżej wykładni art.46 ust.3 ustawy, stwierdzając, że wynika ona wprost zarówno z literalnego brzmienia przepisu, jak i z oczywistych przesłanek celowościowych, przewidujących automatyzm w orzekaniu o utracie uprawnień zawodowych przez osobę posiadającą uprawnienia w zakresie geodezji i kartografii w szczególności w sytuacji, w których w pracy tej osoby doszło do nieprawidłowości spełniających znamiona czynu zabronionego, stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądu powszechnego.

Z akt sprawy wynika, co następuje:

- skarżący posiadał uprawnienia zawodowe z zakresu geodezji i kartografii (geodeta uprawniony, świadectwo uprawnień zawodowych nr [...]),

- wspomnianym na wstępie wyrokiem sądu powszechnego z dnia [...] października 2008 r., prawomocnym od dnia [...] października 2008 r., skarżący został skazany za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów (odpis orzeczenia w aktach administracyjnych sprawy - k.27).

Sytuacja ta wypełnia hipotezę art.46 ust.3 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Główny Geodeta Kraju był w tej sytuacji zobowiązany do zastosowania sankcji zawartej w tym przepisie, tj. do orzeczenia o pozbawieniu skarżącego uprawnień zawodowych.

Orzekający w sprawie Geodeta nie miał ustawowego umocowania do wyjaśniania okoliczności popełnienia przez skarżącego czynu, za który został skazany wyrokiem sądu powszechnego. Podkreślić należy, że dokonywanie takich ustaleń przez organ administracji, w tym w szczególności dokonywanie ich w kształcie, jaki postuluje skarżący (przesłuchanie osoby, której wpisanie do protokołu granicznego przez skarżącego było podstawą wydania w stosunku do niego wyroku

skazującego), prowadziłoby do oczywiście niedopuszczalnej prawnie weryfikacji prawomocnego orzeczenia sądu karnego. Wbrew twierdzeniom skargi należy wskazać, że wyrok ten był dla organu bezwzględnie wiążący, a źródłem tego związania jest sam art.46 ust.3 ustawy.

O ile skarżący kwestionował prawidłowość orzeczenia sądu powszechnego z dnia [...] października 2008 r., winien był w stosownym czasie skorzystać z przewidzianych przepisami prawa procedur odwoławczych.

W odniesieniu do innego zarzutu skargi należy wskazać, że Geodeta nie stwierdził, że wskutek zapadnięcia wyroku skazującego skarżący utracił zdolność do czynności prawnych, a jedynie wywodził, dokonując wykładni art.46 ust.3 ustawy, że przewiduje on takie same skutki - odnośnie bytu uprawnień zawodowych w zakresie geodezji i kartografii - w dwóch odrębnych od siebie sytuacjach: utraty zdolności do czynności prawnych oraz skazania za przestępstwa wymienione w przepisie.

Skarga nie ma zatem usprawiedliwionych podstaw.

Mając powyższe względy na uwadze, Sąd orzekł jak w sentencji na podstawie art.151 p.p.s.a.



Powered by SoftProdukt