Zarządzeniem z dnia 3 listopada 2006 r. Przewodniczący Wydziału IV Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wezwał E. L. do uiszczenia wpisu sądowego od skargi. Zażalenie na to zarządzenie zostało oddalone postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 28 czerwca 2007 r. (sygn. akt II OZ 544/07). Wobec tego zarządzeniem z dnia 24 sierpnia 2007 r. Sąd wezwał skarżącą do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 3 listopada 2006 r., wzywającego do uiszczenia wpisu od skargi. W piśmie z dnia 31 sierpnia 2007 r. skarżąca wniosła o uchylenie zarządzenia.
Postanowieniem z dnia 3 października 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił to zażalenie, wskazując iż na zarządzenie wzywające do wykonania prawomocnego zarządzenia dotyczącego uiszczenia opłaty sądowej zażalenie nie przysługuje. Prawomocne orzeczenia wiążą bowiem strony postępowania, ale także sądy i organy państwowe, a także w przypadkach przewidzianych w ustawie także inne osoby.
E. L. wniosła zażalenie na to postanowienie, domagając się jego uchylenia.
Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Zażalenie podlega oddaleniu, bowiem zaskarżone postanowienie odpowiada prawu. Słusznie zauważył Sąd I instancji, że na zarządzenie przewodniczącego wzywające do wykonania prawomocnego zarządzenia zobowiązującego do uiszczenia wpisu sądowego zażalenie nie przysługuje. Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) nie przewiduje możliwości wniesienia zażalenia na takie zarządzenie. Zarządzenie przewodniczącego wzywające do wykonania prawomocnego zarządzenia w przedmiocie wpisu sądowego nie jest zarządzeniem, o którym mowa w art. 227 § 1 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, które jest zaskarżalne w drodze zażalenia. W tej sytuacji Sąd I instancji słusznie odrzucił zażalenie.
Wobec powyższego Naczelny Sąd Administracyjny na podstawie art. 184 w zw. z art. 197 § 2 powołanej ustawy orzekł, jak w sentencji postanowienia.