drukuj    zapisz    Powrót do listy

6010 Pozwolenie na budowę, użytkowanie obiektu lub jego części,  wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu, prz, Przywrócenie terminu, Inspektor Nadzoru Budowlanego, Oddalono zażalenie, II OZ 168/10 - Postanowienie NSA z 2010-03-02, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II OZ 168/10 - Postanowienie NSA

Data orzeczenia
2010-03-02 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2010-02-08
Sąd
Naczelny Sąd Administracyjny
Sędziowie
Maria Czapska - Górnikiewicz /przewodniczący sprawozdawca/
Symbol z opisem
6010 Pozwolenie na budowę, użytkowanie obiektu lub jego części,  wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu, prz
Hasła tematyczne
Przywrócenie terminu
Sygn. powiązane
VII SA/Wa 879/08 - Postanowienie WSA w Warszawie z 2008-09-16
II OSK 1851/08 - Postanowienie NSA z 2008-12-19
Skarżony organ
Inspektor Nadzoru Budowlanego
Treść wyniku
Oddalono zażalenie
Powołane przepisy
Dz.U. 2002 nr 153 poz 1270 art. 86,87
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Sentencja

II OZ 168 / 10 POSTANOWIENIE Dnia 2 marca 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz po rozpoznaniu w dniu 2 marca 2010 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia Z. R. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 października 2009 r. sygn. akt VII SA/Wa 879/08 w zakresie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia skargi w sprawie ze skargi Z. R. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] marca 2008 r. znak [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania postanawia oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

II OZ 168 / 10

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 14 października 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił przywrócenia Z. R. przywrócenia terminu do wniesienia skargi na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] marca 2008 r. w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania.

W uzasadnieniu powyższego postanowienia Sąd pierwszej instancji wskazał, iż postanowieniem z dnia 16 września 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę Z. R., jako wniesioną z uchybieniem terminu, o którym mowa w art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, ze zm.- zwanej dalej p.p.s.a). Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu skargi kasacyjnej Z. R. wniesionej na powyższe orzeczenie, postanowieniem z dnia 19 grudnia 2008 r. sygn. akt II OSK 1851/08 oddalił ją wskazując, że strona skarżąca nie udowodniła, iż zaskarżona decyzja została jej doręczona wadliwie (brak przedstawienia wyniku postępowania reklamacyjnego).

W dniu 8 września 2009 r. skarżący wraz ze skargą złożył wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi, wskazując, że wystąpił z wnioskiem do Urzędu Pocztowego ze stosownym wnioskiem o wszczęcie postępowania reklamacyjnego. W postępowaniu tym nie uwzględniono reklamacji skarżącego. Ponadto wnioskodawca wskazał, że nadawca przesyłki- Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego nie zastosował druku "kpa 5a", który dotyczy przesyłek nadawanych w postępowaniu administracyjnym oraz że nie otrzymał zawiadomienia o doręczeniu przesyłki sąsiadowi. Okoliczności te świadczą o tym, że zaskarżona decyzja nie została mu doręczona do rąk własnych, lecz została przekazana osobie postronnej i nieupoważnionej. Osoba ta przedmiotową przesyłkę wraz z inną korespondencją włożyła do drzwi mieszkania skarżącego podczas jego nieobecności, co uniemożliwiło mu dochowanie terminu do złożenia skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, odmawiając przywrócenia terminu, wskazał, iż wnioskodawca w swym wniosku nie uprawdopodobnił okoliczności, które mogłyby wskazywać na brak winy w uchybieniu terminu.

Zdaniem Sądu, zaskarżona decyzja została doręczona Z. R. w trybie art. 43 k.p.a., który jako zastępcza forma doręczenia pisma rodzi domniemanie prawne, że pismo zostało doręczone adresatowi. Sąd stwierdził, iż z pisma Poczty Polskiej z dnia 26 stycznia 2009 r., stanowiącego odpowiedź na reklamację, wynika, że zaskarżona decyzja została prawidłowo doręczona w dniu 3 kwietnia 2008 r., a Urząd Pocztowy nie uwzględnił reklamacji skarżącego. Ponadto z okoliczności faktycznych sprawy, na które powołuje się skarżący, wynika, że wydanie przesyłki nastąpiło sąsiadce skarżącego, która jednocześnie jest jego siostrzenicą. Z wyjaśnień wnioskodawcy wynika, że w budynku mieszkalnym przy ul. [...] w [...] znajdują się dwa odrębne mieszkania, z których jedno należy do wnioskodawcy, a drugie jest zamieszkiwane przez K. B. Z powyższych okoliczności wynika, że doręczenie przedmiotowej przesyłki mogło nastąpić w trybie art. 43 k.p.a., a zatem w przedmiotowej sprawie przesyłkę otrzymała właściwa osoba.

Jak podkreślił Sąd, zgodnie z art. 43 w zw. z art. 39 k.p.a. datą doręczenia pisma adresatowi w ww. trybie zastępczym jest dzień odebrania pisma przez m.in. sąsiada, a nie dzień faktycznego odebrania przez adresata pisma przekazanego przez tą osobę. Z powyższego wynika, że datą od której biegł termin do wniesienia skargi była data doręczenia przesyłki sąsiadce (3 kwietnia 2008 r.), a podnoszone przez wnioskodawcę argumenty pozostają bez wpływu na ww. okoliczność, ponieważ nie świadczą, iż Z. R. nie mógł w terminie od dnia 3 kwietnia 2008 r. do 5 maja 2008 r. wnieść skargi do sądu administracyjnego. Wnioskodawca nie wykazał, że w ww. okresie zaistniały przeszkody, które uniemożliwiły mu wniesienie skargi.

Mając powyższe okoliczności na uwadze na podstawie art. 86 § 1 p.p.s.a., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia skargi.

Zażalenie na powyższe postanowienie wniósł Z. R., reprezentowany przez adw. J. S., zaskarżając je w całości i zarzucając mu naruszenie przepisów postępowania, które miało zasadniczy wpływ na rozstrzygnięcie, a to:

- art. 86 § 1 p.p.s.a. w związku z art. 43 k.p.a. polegające na pomięciu okoliczności przy dokonywaniu subsumcji, iż o fakcie doręczenia zastępczego listonosz winien poinformować adresata poprzez pozostawienie stosownej pisemnej informacji w drzwiach mieszkania, co skutkowało nietrafnym ustaleniem, że doręczenie zastępcze decyzji zostało dokonane prawidłowo, a uchybienie przez skarżącego terminowi do złożenia skargi na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] marca 2008 r. nastąpiło z winy skarżącego, mimo iż doręczenie ww. decyzji organu administracji nastąpiło z naruszeniem art. 43 k.p.a., gdyż o przesyłce doręczonej zastępczo sąsiadce skarżącego listonosz nie poinformował Z. R. poprzez pozostawienie stosownej informacji w drzwiach mieszkania;

- art. 87 § 2 p.p.s.a. poprzez nietrafne przyjęcie, iż okoliczność braku winy w uchybieniu terminowi należy udowodnić, w sytuacji gdy ustawodawca przewidział obowiązek znacznie mniej rygorystyczny i niesformalizowany, polegający na obowiązku jedynie uprawdopodobnienia okoliczności braku winy w uchybieniu terminowi, co skarżący uczynił składając skargę kasacyjną z załącznikami, a następnie składając wniosek o przywrócenie terminu do złożenia skargi z załącznikami.

Wskazując na powyższe zarzuty skarżący wniósł o uchylenie zaskarżonego postanowienia w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi pierwszej instancji oraz o zasądzenie na rzecz pełnomocnika kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącemu z urzędu w postępowaniu zażaleniowym.

W uzasadnieniu zażalenia skarżący wskazał, iż decyzja Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] marca 2008 r. została doręczona w trybie art. 43 k.p.a., przy czym listonosz nietrafnie założył, iż doręczanie nastąpiło dorosłemu domownikowi, gdy w rzeczywistości decyzja została doręczona sąsiadce Z. R. (siostrzenicy- K. B.). Wbrew obowiązkowi wynikającemu z art. 43 k.p.a. o fakcie złożenia przesyłki kierowanej do skarżącego u sąsiadki, listonosz nie poinformował Z. R. poprzez umieszczenie stosownego zawiadomienia w drzwiach jego mieszkania, przez co uchybiono obowiązkowi zabezpieczenia minimum jego praw, bowiem nie uzyskał on informacji o skierowanej do niego urzędowej przesyłki, a w konsekwencji naruszono prawo skarżącego do sądu. Sąsiadka K. B. przekazała skarżącemu przesyłkę zawierającą ww. decyzję ze znaczną zwłoką i nie była w stanie określić którego dnia nastąpiło doręczenie. Skarżący dołożył natomiast starań by skutecznie zaskarżyć decyzję, wysyłając skargę przed upływem 30 dni od przekazania mu przesyłki do rąk własnych, tj. 5 maja 2009 r. i był przekonany, że zachował termin do złożenia skargi.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zażalenie nie zawiera usprawiedliwionych podstaw.

Zgodnie z art. 86 § 1 zdanie 1 p.p.s.a., jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi o przywróceniu terminu. Warunkiem skuteczności wniosku o przywrócenie uchybionego terminu jest łączne spełnienie przesłanek określonych w art. 86 i art. 87 p.p.s.a., tj. uprawdopodobnienie przez stronę braku winy w uchybieniu terminu (art. 86 § 1 i art. 87 § 2 p.p.s.a.), spowodowanie przez uchybienie terminu ujemnych skutków dla strony (art. 86 § 2 p.p.s.a.), dochowanie terminu do wniesienia wniosku (art. 87 § 1 p.p.s.a.) i dopełnienie uchybionej czynności (art. 87 § 4 p.p.s.a.).

Wniosek o przywrócenie terminu powinien powoływać okoliczności wskazujące na brak winy strony w uchybieniu terminu, które zapewniają uprawdopodobnienie zasadności tego wniosku. Brak winy w uchybieniu terminu powinien być przy tym oceniany z uwzględnieniem wszystkich okoliczności konkretnej sprawy, w sposób uwzględniający obiektywny miernik staranności, jakiej można wymagać od strony dbającej należycie o własne interesy i przy braniu pod uwagę także uchybień spowodowanych nawet niewielkim niedbalstwem. Z brakiem winy mamy, bowiem do czynienia tylko w przypadku zaistnienia sytuacji niezależnych od strony, która uchybiła terminowi i niemożliwych do przezwyciężenia okoliczności, z powodu, których doszło do przekroczenia wyznaczonego przepisami prawa terminu.

Stwierdzić trzeba, iż w okolicznościach niniejszej sprawy skarżący ani we wniosku o przywrócenie terminu, ani w rozpoznawanym zażaleniu nie wskazał na zaistnienie takich okoliczności, które by pozwalały na zakwestionowanie stanowiska Sądu pierwszej instancji, co do braku podstaw do uwzględnienia wniosku skarżącego w zakresie przywrócenia terminu do dokonania uchybionej czynności, jaką było wniesienie skargi.

Podkreślić przy tym należy, że przedstawiona przez autora rozpatrywanego zażalenia, kwestia prawidłowości dokonania doręczenia zastępczego w związku z odrzuceniem przez Wojewódzki Sąd Administracyjny wniesionej przez skarżącego skargi, była już przedmiotem analizy zarówno Sądu pierwszej instancji, jak i Naczelnego Sądu Administracyjnego w postanowieniu z dnia 19 grudnia 2008 r. sygn. akt II OSK 1851/08 w związku ze skargą kasacyjną Z. R.

Mając powyższe względy na uwadze, Naczelny Sąd Administracyjny na podstawie art. 184 p.p.s.a. oddalił zażalenie.



Powered by SoftProdukt