drukuj    zapisz    Powrót do listy

6133 Informacja o środowisku, Wstrzymanie wykonania aktu, Samorządowe Kolegium Odwoławcze, Oddalono zażalenie, II OZ 228/08 - Postanowienie NSA z 2008-03-19, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II OZ 228/08 - Postanowienie NSA

Data orzeczenia
2008-03-19 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2008-03-04
Sąd
Naczelny Sąd Administracyjny
Sędziowie
Zygmunt Niewiadomski /przewodniczący sprawozdawca/
Symbol z opisem
6133 Informacja o środowisku
Hasła tematyczne
Wstrzymanie wykonania aktu
Sygn. powiązane
II SA/Gd 690/07 - Wyrok WSA w Gdańsku z 2008-06-11
Skarżony organ
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Treść wyniku
Oddalono zażalenie
Powołane przepisy
Dz.U. 2002 nr 153 poz 1270 art. 61 par. 3
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Sentencja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Zygmunt Niewiadomski po rozpoznaniu w dniu 19 marca 2008 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia Ekologicznego Stowarzyszenia [...] na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 13 listopada 2007 r., sygn. akt II SA/Gd 690/07 o odmowie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi Ekologicznego Stowarzyszenia [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z dnia [...], Nr [...] w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia postanawia: - oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 13 listopada 2007r., sygn. akt II SA/Gd 690/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie kwatery składowej [...] w miejscowości Ł. na działce nr ewid. [...] i [...] obr. Ł., gmina W.

W uzasadnieniu postanowienia Sąd I instancji wskazał, że zaskarżona decyzja nie upoważnia inwestora do rozpoczęcia inwestycji, a zatem nie spowoduje negatywnych skutków, na które wskazuje wnioskodawca.

Na powyższe postanowienie zażalenie złożyło Ekologiczne Stowarzyszenie [...] podnosząc, że "wykonanie" zaskarżonej decyzji polega na możliwości złożenia jej przy wniosku o pozwolenie na budowę. Organ administracji architektoniczno-budowlanej jest zaś związany decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), Sąd może na wniosek skarżącego wstrzymać wykonanie zaskarżonego aktu, jeżeli w wyniku jego wykonania zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Wstrzymanie wykonania zaskarżonego aktu służy zapobieżeniu wyrządzenia znacznej szkody lub możliwości powstania skutków trudnych do odwrócenia, gdyby okazało się, że w wyniku uwzględnienia skargi ten akt zostanie wyeliminowany z obrotu prawnego.

Stwierdzić należy, iż stanowisko Sądu I instancji co do charakteru prawnego decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, jest zasadne. Bezsporne jest, że bezpośrednie skutki, o jakich wyżej mowa, mogą wystąpić dopiero w wyniku wykonania przez inwestora decyzji o pozwoleniu na budowę. W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego możliwość uzyskania takiego pozwolenia, sama w sobie nie rodzi skutków, o których mowa w art. 61 § 3 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Podkreślić należy, iż skarżące Stowarzyszenie nie wskazuje na bezpośredni związek między wydaniem zaskarżonej decyzji a możliwością wystąpienia znacznej szkody lub trudnych do odwrócenia skutków.

Z powyższych przyczyn orzeczono jak w sentencji, na podstawie art. 184 w związku z art. 197 § 2 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.



Powered by SoftProdukt