drukuj    zapisz    Powrót do listy

648 Sprawy z zakresu informacji publicznej i prawa prasowego 658, Dostęp do informacji publicznej, Wójt Gminy, Oddalono skargę, II SAB/Wa 118/11 - Wyrok WSA w Warszawie z 2011-07-20, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II SAB/Wa 118/11 - Wyrok WSA w Warszawie

Data orzeczenia
2011-07-20 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2011-03-30
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Sędziowie
Eugeniusz Wasilewski /sprawozdawca/
Ewa Grochowska-Jung
Ewa Marcinkowska /przewodniczący/
Symbol z opisem
648 Sprawy z zakresu informacji publicznej i prawa prasowego
658
Hasła tematyczne
Dostęp do informacji publicznej
Sygn. powiązane
I OSK 2463/11 - Wyrok NSA z 2012-03-14
Skarżony organ
Wójt Gminy
Treść wyniku
Oddalono skargę
Powołane przepisy
Dz.U. 2001 nr 112 poz 1198 art. 14 ust. 1
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Marcinkowska Sędzia WSA Ewa Grochowska – Jung Sędzia WSA Eugeniusz Wasilewski (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Dorota Kwiatkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lipca 2011 r. sprawy ze skargi W. S. na bezczynność Wójta Gminy K. w przedmiocie wniosku z dnia [...] lutego 2011 r. o udostępnienie informacji publicznej oddala skargę

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] lutego 2011 r. (poz. wpływu [...]) W.S. wystąpił do Wójta Gminy K., w trybie ustawy z dnia 06 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 112, poz. 1198 ze zm.), o wydanie odpisów:

1) protokołów z wszystkich sesji rady gminy odbytych w 2011 r.;

2) wszystkich zarządzeń wójta z 2011 r.;

3) oświadczeń majątkowych za 2010 r. wójta, radnych i wszystkich innych osób zobowiązanych do ich złożenia zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W odpowiedzi na przedmiotowy wniosek Wójt Gminy K., pismem z dnia [...] lutego 2011 r. [...], poinformował wnioskodawcę, że informacje dot. pkt 1 i 2 ww. wniosku można uzyskać na stronie Biuletynu Informacji Publicznej (dalej: BIP) Urzędu Gminy K., zaś informacje dot. pkt 3 wniosku będzie można uzyskać po złożeniu ich przez osoby, które są obligowane do ich składania, zostaną one umieszczone na stronie BIP Urzędu Gminy K. po uprzednim zweryfikowaniu ich przez odpowiednie służby.

Pismem z dnia [...] marca 2011 r. W.S. złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na bezczynność Wójta Gminy K. w przedmiocie rozpatrzenia wniosku z dnia [...] lutego 2011 r. o udostępnienie informacji publicznej, w zakresie dotyczącym udostępnienia odpisu protokołu z I nadzwyczajnej sesji Rady Gminy z dnia [...] stycznia 2011 r., wnosząc o zobowiązanie Wójta do niezwłocznego udzielenia żądanej informacji publicznej oraz zwrot kosztów postępowania.

Zdaniem W.S. odpowiedź organu była nieprawdziwa, albowiem zakładka, w której winien znajdować się protokół z I nadzwyczajnej sesji Rady Gminy z [...] stycznia 2011 r. jest pusta. Zaznaczył, że organ próbował go celowo wprowadzić w błąd, kierując go do BIP, w którym informacji tej nie ma.

W odpowiedzi na przedmiotową skargę Wójt Gminy K. wniósł o jej oddalenie, ewentualnie o umorzenie postępowania na podstawie art. 161 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Organ wskazał, że pismem z dnia [...] lutego 2011 r. dokonał czynności materialno-technicznej, udzielając skarżącemu odpowiedzi, iż żądane informacje znajdują się na stronie [...], a informacje dotyczące oświadczeń majątkowych zostaną umieszczone na BIP w terminach przewidzianych przepisami prawa (ustawa o samorządzie gminnym). Wójt Gminy K. poinformował również, że informacja dotycząca protokołu z I nadzwyczajnej sesji Rady Gminy z dnia [...] stycznia 2011 r. została przesłana skarżącemu pismem z dnia [...] marca 2011 r. [...].

W piśmie procesowym z dnia [...] lipca 2011 r. skarżący zaznaczył, że przedmiotem jego wniosku było udostępnienie odpisu dokumentu urzędowego – protokołu z I nadzwyczajnej sesji Rady Gminy K. w, wskazując, że opublikowane w BIP pismo nie posiada waloru dokumentu urzędowego, jakim jest podpis przewodniczącego obrad.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:

W myśl art. 1 § 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. – Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. Nr 153, poz. 1269 ze zm.), sądy administracyjne sprawują wymiar sprawiedliwości przez kontrolę działalności administracji publicznej, przy czym stosownie do art. 1 § 2 powołanej ustawy kontrola ta sprawowana jest pod względem zgodności z prawem, jeżeli ustawy nie stanowią inaczej.

Rozpoznając sprawę w świetle powołanych wyżej kryteriów stwierdzić należy, iż skarga nie zasługuje na uwzględnienie.

Jak wynika z akt rozpoznawanej sprawy, W.S. przedmiotem skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie uczynił bezczynność Wójta Gminy K., polegającą na nieudzieleniu informacji publicznej zgodnie z wnioskiem z dnia [...] lutego 2011 r., w którym wnioskodawca domagał się wydania: protokołów z wszystkich sesji rady gminy odbytych w 2011 r.; wszystkich zarządzeń wójta z 2011 r.; oświadczeń majątkowych za 2010 r. wójta, radnych i wszystkich innych osób zobowiązanych do ich złożenia zgodnie z obowiązującymi przepisami, w zakresie dotyczącym udostępnienia odpisu protokołu z I nadzwyczajnej sesji Rady Gminy z dnia [...] stycznia 2011 r.

Wyjaśnić należy, iż bezczynność organu w zakresie dostępu do informacji publicznej polega na tym, że organ zobowiązany do podjęcia czynności materialno-technicznej takiej czynności nie podejmuje i milczy wobec wniosku strony o udzielenie konkretnej informacji.

Prawo obywatela do informacji umocowane zostało w art. 61 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1997 r. Nr 78, poz. 483 ze zm.), stosownie do którego obywatel ma prawo do uzyskania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego, a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa (ust. 1 cyt. art.).

Ustawa z dnia 06 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 112, poz. 1198 ze zm.) doprecyzowuje i rozbudowuje prawo określone w powołanym przepisie Konstytucji. Definiuje ona informację publiczną jako każdą informację o sprawach publicznych (art. 1 ust. 1 ustawy), wymieniając w art. 6 ustawy przykładowy i niezamknięty katalog informacji stanowiących informację publiczną. Mając na względzie treść powołanych przepisów za informację publiczną uznać należy każdą wiadomość wytworzoną przez szeroko rozumiane władze publiczne oraz osoby pełniące funkcje publiczne, a także inne podmioty, które tę władzę realizują bądź gospodarują w zakresie swoich kompetencji mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa.

Tym samym, w świetle powyższego żądane przez skarżącego we wniosku z dnia [...] lutego 2011 r. informacje mają charakter informacji publicznej.

Artykuł 4 ust. 1 cyt. ustawy stanowi, iż obowiązane do udostępnienia informacji publicznej są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w szczególności: organy władzy publicznej, organy samorządów gospodarczych i zawodowych, podmioty reprezentujące zgodnie z odrębnymi przepisami Skarb Państwa, podmioty reprezentujące państwowe osoby prawne albo osoby prawne samorządu terytorialnego oraz podmioty reprezentujące inne państwowe jednostki organizacyjne albo jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego, podmioty reprezentujące inne osoby lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym, oraz osoby prawne, w których Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządu gospodarczego albo zawodowego mają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów. Podkreślić przy tym należy, iż zobowiązane do udostępnienia informacji publicznej są tylko te podmioty, które dysponują danymi informacjami.

Zaznaczyć należy, iż dysponent informacji jest zobowiązany do jej udzielenia tylko wtedy, gdy informacja nie została wcześniej udostępniona wnioskodawcy, nie ma innego trybu dostępu do niej i nie funkcjonuje ona w obiegu publicznym, przy czym o formie udostępnienia informacji publicznej decyduje sam wnioskodawca.

Mając na względzie treść powyższego przepisu nie ulega wątpliwości, iż Wójt Gminy K. jest podmiotem zobowiązanym na gruncie ustawy o dostępie do informacji publicznej do udostępnienia informacji publicznej będącej w jego posiadaniu.

Wskazać przy tym należy, iż w sytuacji, gdy do podmiotu zobowiązanego wpływa wniosek o udostępnienie informacji, która została już wcześniej upubliczniona w związku z zamieszczeniem jej w Biuletynie Informacji Publicznej, zobowiązany po ustaleniu, że wniosek dotyczy informacji, które znajdują się w BIP, musi poinformować o tym fakcie wnioskodawcę, przy czym informacja taka ma charakter czynności materialno-technicznej, która przyjmuje postać zawiadomienia. Może to być również forma ustnej informacji udzielonej w momencie przyjmowania wniosku, która jednak w określonych sytuacjach powinna łączyć się z obowiązkiem sporządzenia stosownej notatki. Natomiast w zakresie, w którym żądana informacja nie jest upubliczniona, należy wniosek merytorycznie rozpoznać. W sytuacji zaś, gdy wniosek o udostępnienie informacji publicznej wpływa w chwili, gdy przedmiotowa informacja nie jest jeszcze zamieszczona na stronie BIP, podmiot zobowiązany do udostępnienia informacji publicznej może spełnić swój obowiązek udostępniając żądaną informację w BIP. (M. Jabłoński, Udostępnienie informacji publicznej w trybie wnioskowym, Wrocław 2009 r., s. 159-162.).

Zgodnie z treścią art. 13 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej, udostępnienie informacji publicznej na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, z zastrzeżeniem ust. 2 i art. 15 ust. 2. Powyższy termin odnosi się również do sytuacji, gdy żądana informacja znajduje się na stronie BIP.

W niniejszej sprawie Wójt Gminy K. udostępnił skarżącemu informację publiczną wnioskowaną w piśmie z dnia [...] lutego 2011 r., poprzez poinformowanie wnioskodawcy, pismem z dnia [...] lutego 2011 r. [...], że informacje żądane w pkt 1 i 2 ww. wniosku znajdują się na stronie BIP Urzędu Gminy w K., zaś informacje żądane w pkt 3 wniosku zostaną umieszczone na stronie BIP Urzędu Gminy K. w terminie późniejszym. Następnie pismem z dnia [...] marca 2011 r. [...] organ poinformował skarżącego, że protokół z I nadzwyczajnej sesji Rady Gminy z dnia [...] stycznia 2011 r. znajduje się na stronie [...].

Mając powyższe na względzie, nie można zgodzić się ze skarżącym, że Wójt Gminy K. pozostaje nadal w bezczynności w przedmiocie rozpatrzenia wniosku skarżącego z dnia [...] lutego 2011 r. w zakresie dotyczącym udostępnienia wnioskodawcy odpisu protokołu z I nadzwyczajnej sesji Rady Gminy z dnia [...] stycznia 2011 r. Wprawdzie zgodnie z treścią art. 14 ust. 1 ustawy o dostępnie do informacji publicznej, udostępnienie informacji publicznej na wniosek następuje w sposób i w formie zgodnych z wnioskiem, chyba że środki techniczne, którymi dysponuje podmiot obowiązany do udostępnienia, nie umożliwiają udostępnienia informacji w sposób i w formie określonych we wniosku. Niemniej jednak powołany przepis stosuje się, gdy informacja publiczna jest udostępnienia na wniosek, to zaś jest możliwe tylko w odniesieniu do informacji, która nie została udostępniona w BIP.

Protokół z I nadzwyczajnej sesji Rady Gminy z dnia [...] stycznia 2011 r. znajduje się na stronie BIP Urzędu Gminy K., tym samym jego udostępnienie następuje w formie czynności materialno-technicznej, jaką jest poinformowanie o tym fakcie wnioskodawcy, co też uczynił Wójt Gminy K. pismem z dnia [..] lutego 2011 r. oraz z dnia [...] marca 2011 r.

Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), orzekł jak w sentencji wyroku.

-----------------------

3



Powered by SoftProdukt