drukuj    zapisz    Powrót do listy

6130 Pozwolenie na wprowadzenie do środowiska substancji lub energii, Wstrzymanie wykonania aktu, Samorządowe Kolegium Odwoławcze, Uchylono zaskarżone postanowienie i wstrzymano wykonanie, II OZ 1130/09 - Postanowienie NSA z 2009-12-17, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II OZ 1130/09 - Postanowienie NSA

Data orzeczenia
2009-12-17 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2009-11-30
Sąd
Naczelny Sąd Administracyjny
Sędziowie
Bożena Walentynowicz /przewodniczący sprawozdawca/
Symbol z opisem
6130 Pozwolenie na wprowadzenie do środowiska substancji lub energii
Hasła tematyczne
Wstrzymanie wykonania aktu
Sygn. powiązane
IV SA/Wa 1373/09 - Wyrok WSA w Warszawie z 2010-02-02
II OSK 350/12 - Wyrok NSA z 2012-05-08
Skarżony organ
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Treść wyniku
Uchylono zaskarżone postanowienie i wstrzymano wykonanie
Powołane przepisy
Dz.U. 2002 nr 153 poz 1270 art. 61 par. 3, art. 188, art. 197
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Sentencja

Dnia 17 grudnia 2009 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Bożena Walentynowicz po rozpoznaniu w dniu 17 grudnia 2009 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia Przedsiębiorstwa "[...]" sp. z o.o. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 października 2009 r., IV SA/Wa 1373/09 oddalające wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa "[...]" sp. z o.o. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z [...] 2009 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia opłaty za korzystanie ze środowiska z tytułu wprowadzenia gazów i pyłów do powietrza postanawia: 1) uchylić zaskarżone postanowienie, 2) wstrzymać wykonanie zaskarżonej decyzji.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 14 października 2009 r. II SA/Wa 1373/09 odmówił wstrzymania wykonania decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z [...] 2009 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia opłaty za korzystanie ze środowiska z tytułu wprowadzenia gazów i pyłów do powietrza.

Sąd w uzasadnieniu podniósł, że strona nie wskazała żadnych okoliczności, które dałyby podstawy do stwierdzenia, iż w sprawie zachodzą przesłanki z art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, (Dz. U z 2002r. nr 153, poz. 1270 ze zm. dalej "p.p.s.a.").

W zażaleniu na powyższe postanowienie strona zarzuciła Sądowi I instancji naruszenie art. 61 § 3 p.p.s.a. polegające na przyjęciu, że w zaistniałym stanie faktycznym nie zachodzą przesłanki wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji. Tymczasem wykonanie zaskarżonej decyzji grozi wyrządzeniem skarżącej Spółce znacznej szkody i spowodowaniem trudnych do odwrócenia skutków.

Sytuacja finansowa strony nie pozwala na przyjęcie poglądu Sądu, że wykonanie zaskarżonej decyzji związane bezpośrednio ze świadczeniem pieniężnym ma charakter odwracalny, gdyż skarżąca Spółka nie dysponuje obecnie środkami pieniężnymi pozwalającymi na realizację nałożonego decyzją obowiązku. Skarżąca wskazała, iż wykonanie decyzji poprzez zapłatę w należności głównej w łącznej kwocie 416 421, 00 zł spowoduje konieczność wszczęcia postępowania mającego na celu likwidację części przedsiębiorstwa. Skarżąca zanotowała bowiem ponad 40 % spadek obrotów w stosunku do roku 2008, pomimo podjęcia działań, które przyniosły obniżenie kosztów o ponad 30 , natomiast na koniec trzeciego kwartału 2009 r. wynik finansowy wskazał stratę 1 897 tys. zł. W dowodzie powyższego skarżąca załączyła sprawozdanie o przychodach, kosztach i wyniku finansowym oraz o nakładach na środki trwałe F-01 za III kwartał 2009 r. złożone 16 października 2009 r. Wskazała także, że wykonanie decyzji spowoduje niebezpieczeństwo wyrządzenia skarżącej szkody, w postaci kosztów postępowania likwidacyjnego, w tym odszkodowań wypłaconych zwalnianym pracownikom.

Skarżąca podała, że stanowiska składów orzekających Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. wyrażone w tej samej sprawie są różne (pierwsza w sprawie zapadła decyzja uchylająca i przekazująca sprawę do ponownego rozpatrzenia, w której nakazano wyjaśnienie przyczyn nieuzyskania pozwolenia zintegrowanego).

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zażalenie oparte jest na usprawiedliwionych podstawach.

Przesłanki w postaci wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków, o których mowa w art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) należy wiązać z sytuacją, która może powstać, gdy zaskarżony do sądu akt administracyjny zostanie wykonany, a następnie na skutek uwzględnienia skargi akt ten zostanie wzruszony. O takim potencjalnym niebezpieczeństwie jest mowa w art. 61 § 3 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi i z tą sytuacją należy wiązać możliwość wyrządzenia szkody lub trudnych do odwrócenia skutków.

Przedmiotem wniosku o wstrzymanie jest decyzja dotycząca należności pieniężnej. Egzekucja należności pieniężnych, co do zasady, nie stanowi skutku trudnego do odwrócenia, bowiem wyegzekwowane świadczenie podlega zwrotowi w razie uchylenia zaskarżonej decyzji. W przedmiotowej sprawie jednakże, uzasadnione zostały okoliczności dla zastosowania art. 61 § 3 p.p.s.a.

Wobec powyższego Sąd uznał, że udzielenie ochrony tymczasowej w postaci wstrzymania wykonania decyzji nakazującej jest związane ze standardami rzetelnej procedury i realizacji prawa do sądu.

W tym stanie rzeczy Naczelny Sąd Administracyjny, na podstawie art.188 w związku z 197 oraz art. 61 § 3 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji postanowienia.



Powered by SoftProdukt