drukuj    zapisz    Powrót do listy

6014 Rozbiórka budowli lub innego obiektu budowlanego, dokonanie oceny stanu technicznego obiektu, doprowadzenie obiektu do s, Budowlane prawo, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, Uchylono zaskarżony wyrok oraz decyzję I i II instancji, II OSK 2027/16 - Wyrok NSA z 2018-07-24, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II OSK 2027/16 - Wyrok NSA

Data orzeczenia
2018-07-24 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2016-08-22
Sąd
Naczelny Sąd Administracyjny
Sędziowie
Andrzej Jurkiewicz /przewodniczący sprawozdawca/
Jerzy Stelmasiak
Małgorzata Jarecka
Symbol z opisem
6014 Rozbiórka budowli lub innego obiektu budowlanego, dokonanie oceny stanu technicznego obiektu, doprowadzenie obiektu do s
Hasła tematyczne
Budowlane prawo
Sygn. powiązane
VII SA/Wa 1688/15 - Wyrok WSA w Warszawie z 2016-05-10
II OZ 166/16 - Postanowienie NSA z 2016-02-19
Skarżony organ
Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
Treść wyniku
Uchylono zaskarżony wyrok oraz decyzję I i II instancji
Powołane przepisy
Dz.U. 2010 nr 243 poz 1623 art. 48 ust. 1 w zw. z art. 49 ust. 3
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane - tekst jednolity.
Sentencja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędzia del. WSA Małgorzata Jarecka Protokolant starszy asystent sędziego Justyna Żurawska po rozpoznaniu w dniu 24 lipca 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej R.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 maja 2016 r. sygn. akt VII SA/Wa 1688/15 w sprawie ze skargi R.M. na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w W. z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki 1. uchyla zaskarżony wyrok, 2. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego Warszawskiego Zachodniego z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...].

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 maja 2016 r. sygn. akt VII SA/Wa 1688/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę R.M. na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie sprawy:

Decyzją z dnia [...] maja 2015 r. Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, po rozpatrzeniu odwołania R.M. od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego Warszawskiego Zachodniego z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] nakazującej rozbiórkę rozbudowanej części budynku mieszkalnego jednorodzinnego o wym. ok. 5,27 m x 4,33 m (pow. zabudowy 12,80 m) usytuowanego na działce nr ewid. [...] przy ul. [...] w [...], gm. [...], utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy powołał się na ustalenia poczynione przez organ powiatowy podczas oględzin przeprowadzonych w dniu 25 października 2011 r. na terenie przedmiotowej nieruchomości, w wyniku których stwierdzono, że na ww. działce usytuowane są w zabudowie zwartej: budynek mieszkalny, parterowy z poddaszem użytkowym, częściowo podpiwniczony o konstrukcji murowanej, pokryty dachem jednospadowym, dobudowane do budynku mieszkalnego parterowe, murowane pomieszczenie kotłowni, wiata gospodarcza o konstrukcji drewnianej z dachem jednospadowym oraz garaż o konstrukcji drewnianej i dachem jednospadowym. Oględziny wykazały także, że budowę budynku mieszkalnego z pomieszczeniem kotłowni rozpoczęto w 1980 r., a następnie inwestor samowolnie rozbudował ww. budynek w latach 2009 - 2011. Rozbudowa obejmowała swym zakresie dobudowę narożnika od strony północno-zachodniej. Stwierdzono ponadto, że wiata gospodarcza znajduje się w ostrej granicy z działką sąsiednią, na którą odprowadzane są wody opadowe. Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wskazał, że w związku z rozbudową budynku mieszkalnego jednorodzinnego zrealizowaną bez wymaganego pozwolenia na budowę, organ pierwszej instancji prawidłowo wszczął postępowanie legalizacyjne w trybie art. 48 ustawy Prawo budowlane.

Dalej organ odwoławczy wskazał, że inwestor wykonał nałożone na niego postanowieniem organu pierwszej instancji obowiązki, przedkładając wymagane dokumenty. W związku z powyższym postanowieniem z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] ustalono dla inwestora opłatę legalizacyjną w wysokości 50.000 zł z tytułu rozbudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

Wniosek inwestora o umorzenie ww. opłaty zakończył się umorzeniem postępowania administracyjnego w tym zakresie. Zaś skarga na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] sierpnia 2013 r. utrzymująca w mocy postanowienie organu pierwszej instancji umarzające postępowanie administracyjne w przedmiocie opłaty legalizacyjnej została oddalona wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 maja 2014 r. sygn. akt VII SA/Wa 2319/13. Skarga kasacyjna od tego wyroku została oddalona wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 kwietnia 2015 r. sygn. akt II FSK 2310/14.

W związku z nieuiszczeniem opłaty legalizacyjnej, na podstawie art. 48 ust. 1 w zw. z art. 49 ust. 3 oraz art. 83 ust. 1 ustawy Prawo budowlane (Dz.U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.), organ pierwszej instancji decyzją z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] nakazał rozbiórkę rozbudowanej części budynku mieszkalnego jednorodzinnego o wym. ok. 5,27 m x 4,33 m (pow. zabudowy 12,80 m) usytuowanego na działce nr ewid. [...], zrealizowanej bez wymaganego pozwolenia na budowę.

W ocenie organu odwoławczego w związku z brakiem uiszczenia opłaty legalizacyjnej z tytułu rozbudowy budynku mieszkalnego, organ powiatowy był zobowiązany do wydania decyzji rozbiórkowej.

Skargę na powyższą decyzję wniósł inwestor, zarzucając naruszenie przepisów art. 6, art. 7, art. 8 i art. 11 k.p.a. oraz przepisów art. 48 ust. 1, art. 49 ust. 3 ustawy Prawo budowlane w związku z przepisami art. 50 oraz art. 51 tej ustawy.

W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej oddalenie.

W ocenie Sądu zaskarżona decyzja nie narusza prawa, a zatem zaszła potrzeba oddalenia skargi na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), zwanej dalej "p.p.s.a.".

W uzasadnieniu Sąd wyjaśnił, że bezspornym jest, iż skarżący dokonał samowolnej rozbudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego poprzez dobudowę od strony północno-zachodniej narożnika o wym. ok. 5,27 m x 4,33 m (pow. zabudowy 12,80 m). Roboty budowlane były wykonywane w latach 2009-2011. W związku z tym prawidłowo wdrożono procedurę z art. 48 ustawy Prawo budowlane. Dalej Sąd wskazał, że opłata legalizacyjna stanowi warunek legalizacji obiektu budowlanego wybudowanego bez pozwolenia na budowę. Opłata legalizacyjna ma charakter dobrowolny i stanowi alternatywę dla poddania się sankcji rozbiórki samowoli budowlanej. W niniejszej sprawie inwestor nie uiścił ustalonej opłaty legalizacyjnej, a podjęte działania w sprawie jej umorzenia zakończyły się niepowodzeniem. W związku z powyższym organ nadzoru zobowiązany był wydać nakaz rozbiórki.

Odnosząc się zaś do zarzutów skargi, Sąd zaznaczył, że stan faktyczny sprawy został ustalony prawidłowo. Zaś wykonanie rozbiórki dobudowanej części w taki sposób, żeby ją fizycznie oddzielić bez znacznego uszkodzenia budynku jest uzależnione od zastosowania odpowiednich metod technicznych.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wywiódł skarżący, zaskarżając go w całości. Orzeczeniu temu zarzucono:

I. naruszenie przepisów postępowania, które mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy, tj.:

1/ art. 3 § 1 p.p.s.a. w zw. z art. 7, 77, 80 i 107 § 3 k.p.a. poprzez:

a) niedostrzeżenie przez Sąd naruszenia przywołanych powyżej przepisów k.p.a. dokonanego przez organy nadzoru budowlanego w toku instancyjnego postępowania administracyjnego, polegającego na przekroczeniu granic swobodnej oceny dowodów i niewyczerpującym rozpatrzeniu materiału dowodowego oraz lakonicznym uzasadnieniu decyzji w zakresie, w jakim skarżący podnosił argumenty dotyczące braku samodzielności i niezależności dobudowanej części budynku od pozostałej części, skutkującej niemożnością dokonania rozbiórki bez istotnej ingerencji w pozostałą część obiektu,

b) błędne przyjęcie przez Sąd, że organy nadzoru budowlanego zebrały pełny materiał dowodowy i wyprowadziły z niego prawidłowy wniosek, iż w omawianej sprawie występuje przesłanka do zastosowania art. 48 ustawy Prawo budowlane, mimo że zgromadzony materiał dowodowy wskazuje na brak podstaw do zastosowania ostatnio powołanego przepisu;

2/ art. 151 p.p.s.a. poprzez jego błędne zastosowanie, mimo naruszenia przez organy nadzoru budowlanego ww. przepisów postępowania administracyjnego;

II. naruszenie prawa materialnego, tj.:

art. 48 ust. 1 oraz art. 49 ust. 3 ustawy Prawo budowlane w zw. z art. 50 i 51 tej ustawy poprzez błędną wykładnię tych przepisów polegającą na zastosowaniu trybu legalizacji, nałożeniu opłaty legalizacyjnej oraz nakazie rozbiórki części obiektu budowlanego w przypadku rozbudowy istniejącego budynku w ten sposób, że rozbudowa stanowi integralną część budynku dotychczasowego i połączona jest z nim trwale, a rozbiórka nie jest możliwa bez rozbiórki znacznej części budynku, który to przypadek stanowi tzw. inny przypadek o jakim mowa w art. 50 ust. 1 ustawy Prawo budowlane, skutkujący uruchomieniem trybu postępowania na podstawie art. 51 tej ustawy;

Mając powyższe na uwadze skarżący wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku w całości i przekazanie sprawy Sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpatrzenia;

W uzasadnieniu zawarto argumenty na poparcie ww. podstaw kasacyjnych.

Skarga kasacyjna została podtrzymana przez stronę na rozprawie w dniu 24 lipca 2018 r.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 183 § 1 p.p.s.a. Naczelny Sąd Administracyjny rozpoznaje sprawę w granicach skargi kasacyjnej, z urzędu zaś bierze pod rozwagę nieważność postępowania. Z akt sprawy nie wynika, by zaskarżone orzeczenie zostało wydane w warunkach nieważności, której przesłanki określa art. 183 § 2 ww. ustawy. A zatem przedmiotowa sprawa została rozpoznana w granicach zakreślonych podniesionymi podstawami skargi kasacyjnej. W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego wniesiona skarga kasacyjna zasługiwała na uwzględnienie.

W pierwszej kolejności wskazać trzeba, że trafnie skarżący podniósł zarzut naruszenia przez Sąd pierwszej instancji norm art. 7, 77, 80 i 107 § 3 k.p.a., gdyż Sąd ten nie dostrzegł naruszenia ww. przepisów przez orzekające w sprawie organy nadzoru budowlanego, co mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy, a w konsekwencji wadliwie zastosował normę art. 151 p.p.s.a. i oddalił skargę.

W niniejszej sprawie nie jest sporne, że skarżący dokonał rozbudowy budynku mieszkalnego poprzez dobudowę od strony północno-zachodniej narożnika o wymiarach ok. 5,27 m na 4,33 m (powierzchnia zabudowy 12,80 m). Dobudowana część powiększyła pomieszczenie pełniące funkcję kuchni, co wynika z załączonego do akt projektu budowlanego. Nie jest także kwestionowane, że skarżący wykonał nałożone na niego, w trybie art. 48 ust. 2 i 3 ustawy Prawo budowlane, postanowieniem z dnia [...] grudnia 2011 r. obowiązki, zaś nakaz rozbiórki został wydany z powodu nieuiszczenia przez skarżącego ustalonej opłaty legalizacyjnej (postanowienie organu pierwszej instancji z dnia [...] listopada 2012 r. utrzymane w mocy przez organ odwoławczy postanowieniem z dnia [...] stycznia 2013 r.).

W kontekście powyższego wskazać trzeba, że likwidacja samowoli budowlanej polegającej na budowie albo wybudowaniu obiektu budowlanego (lub jego części) bez wymaganego pozwolenia na budowę jest uregulowana w art. 48, art. 49 i art. 49a ustawy Prawo budowlane. Postępowanie legalizacyjne składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności organ wstrzymuje prowadzenie robót budowlanych i nakłada na inwestora obowiązek przedstawienia niezbędnych do legalizacji dokumentów, a następnie – w sytuacji gdy nałożone w trybie art. 48 ust. 2 i 3 ustawy Prawo budowlane obowiązki zostaną wykonane w wyznaczonym terminie – organ przechodzi do dokonania ustaleń wskazanych w art. 49 ust. 1 ww. ustawy. Spełnienie wymagań określonych w art. 49 ust. 1 ustawy Prawo budowlane otwiera drogę do legalizacji obiektu (bądź jego części) wybudowanego bez pozwolenia na budowę. Legalizacja ta jest jednak uwarunkowana obowiązkiem uiszczenia opłaty legalizacyjnej, która to opłata jest ustalana w drodze postanowienia. Nieuiszczenie opłaty w terminie skutkuje co do zasady wydaniem nakazu rozbiórki (art. 49 ust. 3 ustawy). Natomiast spełnienie wymagań legalizacji wzniesionego samowolnie obiektu budowlanego (bądź jego części) oraz uiszczenie opłaty legalizacyjnej w terminie zobowiązują organ do wydania decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego i pozwoleniu na wznowienie robót (gdy budowa w toku) bądź decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego, jeżeli budowa została już zakończona (art. 49 ust. 4 ww. ustawy). A zatem postanowienie o ustaleniu opłaty legalizacyjnej wydane na podstawie art. 49 ust. 1 in fine omawianej ustawy jest aktem wydanym w granicach sprawy, dotyczącej decyzji o nakazie rozbiórki obiektu budowlanego wydanej na podstawie art. 48 ust. 1 w zw. z art. 49 ust. 3 ustawy Prawo budowlane (porównaj: wyrok NSA z dnia 17.12.2008 r. sygn. akt II OSK 1633/07, opubl. ONSAiWSA z 2010 r., nr 3, poz. 48). Powyższe prowadzi do konkluzji, że przed wydaniem decyzji o nakazie rozbiórki na ww. podstawie organ nadzoru budowlanego nie tylko bada, czy opłata legalizacyjna została uiszczona w terminie, ale winien uwzględnić wszystkie nieusuwalne przeszkody do jego wydania. W odniesieniu do obiektów posadowionych legalnie, które następnie zostały samowolnie rozbudowane, w orzecznictwie wskazuje się, że nie ma przeszkód do nakazania rozbiórki części obiektu w sytuacji, gdy jest to część obiektu na tyle samodzielna, jak i niezależna od pozostałej części obiektu wybudowanego zgodnie z prawem, że może być rozebrana bez istotnej ingerencji w pozostałą część obiektu budowlanego (zobacz: wyrok NSA z dnia 28.04.2006 r. sygn. akt II OSK 788/05, CBOSA). Jednakże tego, czy samowolnie wybudowana część obiektu budowlanego da się wydzielić z całości obiektu, bez uszczerbku dla pozostałej jego części, organy nadzoru nie przeanalizowały, co trafnie wskazuje skarga kasacyjna. Wydając nakaz rozbiórki w tej sprawie organy skupiły się tylko na kwestii nieuiszczenia przez inwestora opłaty legalizacyjnej, pomijając to, czy możliwe jest rozebranie części budynku mieszkalnego objętej kontrolowaną decyzją bez istotnej ingerencji w pozostałą część. Z materiału zebranego w sprawie nie wynika, by kwestia ta była przedmiotem ustaleń organów nadzoru. A zatem ocenę Sądu pierwszej instancji co do możliwości rozebrania nakazanej części budynku bez konieczności znacznej ingerencji w pozostałą część budynku należy uznać co najmniej za przedwczesną, nieznajdującą oparcia w materiale dowodowym sprawy. W tej sytuacji sprawa administracyjna winna być ponownie rozpoznana w celu ustalenia, czy dobudowana część obiektu budowlanego jest na tyle samodzielna, że może być rozebrana bez konieczności ingerencji w pozostałą jego część. W przeciwnym razie może okazać się konieczne zastosowanie trybu z art. 50 i 51 ustawy Prawo budowlane.

Konkludując podnieść trzeba, że trafność podniesionych zarzutów co do naruszenia przepisów postępowania spowodowała konieczność uwzględnienia skargi kasacyjnej. Zaś w związku z tym, że istota sprawy jest dostatecznie wyjaśniona w rozumieniu art. 188 p.p.s.a., Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżony wyrok i rozpoznając skargę, na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. c p.p.s.a. w zw. z art. 135 tej ustawy, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji.

Natomiast zarzut naruszenia prawa materialnego, a to art. 48 ust. 1 i art. 49 ust. 3 w powiązaniu z art. 50 ust. 1 i 51 ustawy Prawo budowlane, wobec braków w ustaleniach stanu faktycznego w zakresie wyżej omówionym, należy uznać za przedwczesny. Dopiero bowiem ustalenie, czy rozbudowana samowolnie część budynku może zostać rozebrana bez konieczności istotnej ingerencji w pozostałą część budynku, pozwoli na ocenę prawidłowości zastosowanych przez organ przepisów prawa materialnego.

W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 188 w zw. z art. 145 § 1 pkt 1 lit. c w zw. z art. 135 p.p.s.a., orzeczono jak w sentencji.



Powered by SoftProdukt