drukuj    zapisz    Powrót do listy

6139 Inne o symbolu podstawowym 613, Administracyjne postępowanie, Samorządowe Kolegium Odwoławcze, Oddalono zażalenie, II OZ 1270/17 - Postanowienie NSA z 2018-02-02, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II OZ 1270/17 - Postanowienie NSA

Data orzeczenia
2018-02-02 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2017-10-10
Sąd
Naczelny Sąd Administracyjny
Sędziowie
Małgorzata Miron
Piotr Broda /sprawozdawca/
Roman Ciąglewicz /przewodniczący/
Symbol z opisem
6139 Inne o symbolu podstawowym 613
Hasła tematyczne
Administracyjne postępowanie
Sygn. powiązane
II OZ 1343/16 - Postanowienie NSA z 2016-12-06
II SA/Gd 429/16 - Wyrok WSA w Gdańsku z 2017-03-08
II OSK 2649/17 - Wyrok NSA z 2018-02-02
Skarżony organ
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Treść wyniku
Oddalono zażalenie
Powołane przepisy
Dz.U. 2017 poz 1369 art. 157 par. 1, art. 135, art. 138
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Sentencja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Roman Ciąglewicz Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Miron Sędzia WSA del. Piotr Broda /spr./ po rozpoznaniu w dniu 2 lutego 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy z zażaleń E. M. i M. M. oraz E. J. i J. J. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 2 sierpnia 2017 r. sygn. akt II SA/Gd 429/16 w przedmiocie uzupełnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 8 marca 2017 r. sygn. akt II SA/Gd 429/16 w sprawie ze skargi E. M. i M. M. oraz E. J. i J. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] 2016 r. nr [...] w przedmiocie obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko postanawia: oddalić zażalenia

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 8 marca 2017 r., sygn. akt II SA/Gd 429/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku na skutek skargi E. M. i M. M. uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [..] z dnia [..] czerwca 2016r. oraz oddalił skargi E. J. i J. J. na tę samą decyzję oraz postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [..] z dnia [..] czerwca 2016r. w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania.

Pismem z dnia 25 kwietnia 2017 r. skarżący E. J. i J. J. jako pełnomocnicy E. M. i M. M. wnieśli o uzupełnienie powyższego wyroku poprzez rozstrzygnięcie w przedmiocie kosztów postępowania oraz zawarcia rozstrzygnięcia w zakresie dotyczącym postanowienia Burmistrza [..] z dnia [..] kwietnia 2015r. w przedmiocie stwierdzenia braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia oraz decyzji Burmistrza [..] z dnia [.] maja 2015r. stwierdzającego brak potrzeby przeprowadzenia oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia jak i postanowienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w G. z dnia [..] kwietnia 2015r. w przedmiocie wyrażenia opinii o braku potrzeby przeprowadzenia oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku postanowieniem z dnia 2 sierpnia 2017r., sygn. akt II SA/Gd 429/16 uzupełnił wyrok w zakresie dotyczącym kosztów postępowania oraz oddalił wniosek skarżących w pozostałym zakresie wskazując, że zastosowanie w konkretnej sprawie przepisu art. 135 p.p.s.a. zależy wyłącznie od oceny sądu, czy w danej sprawie zachodzi potrzeba zastosowania tego przepisu, bowiem wniosek zgłoszony w tej materii przez samą stronę nie jest dla sądu wiążący. Jednocześnie wskazał, że zgodnie z art. 138 p.p.s.a. sąd wymienia w sentencji wyroku jedynie tę decyzję, która była przedmiotem zaskarżenia, natomiast inne decyzje są wymienia wówczas, gdy w stosunku do nich zapadają rozstrzygnięcia na zasadzie art. 135 p.p.s.a. Sąd zwrócił uwagę, że w niniejszej sprawie nie skorzystał z uprawnienia przewidzianego w art. 135 powołanej ustawy i dlatego wskazane przez skarżących rozstrzygnięcia organów nie zostały w sentencji wyroku wymienione. Sąd podkreślił, że nie ma obowiązku uchylenia decyzji organu pierwszej instancji, jednocześnie uwzględniając skargę wniesioną na decyzję organu odwoławczego. Nadto zwrócił uwagę, że uwzględnienie wniosku skutkowałoby zmianą treści merytorycznej orzeczenia.

Na to postanowienie w części dotyczącej oddalenia wniosku zażalenia złożyli: E. M. i M. M. oraz E. J. i J. J. nie podzielając stanowiska sądu, podnosząc przy tym, że sąd nie orzekł o całości żądania pomijając zarówno uchylenie decyzji organu I instancji, jak i postanowień wskazanych organów.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 157 par. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ( tekst jedn. Dz. U. z 2017 r. poz. 1369 z późn. zm. dalej: p.p.s.a.), wniosek o uzupełnienie wyroku może zostać złożony w terminie czternastu dni od jego doręczenia z urzędu - a gdy wyroku nie doręcza się od dnia jego ogłoszenia - jedynie w wypadku, gdy sąd, rozpoznając sprawę, nie orzekł o całości skargi lub nie zawarł w wyroku dodatkowego orzeczenia, które winien był zamieścić z urzędu.

Skarżący złożyli wniosek o uzupełnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 20 marca 2012 r. sygn. akt II SA/Gd 429/16, poprzez zamieszczenie w jego komparycji, orzeczenia odnośnie uchylenia zarówno decyzji organu pierwszej instancji, jak i postanowień Burmistrza [..] oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w G. stwierdzających brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia.

Sąd pierwszej instancji zasadnie wskazał, że zgodnie art. 138 p.p.s.a. sąd wymienia w sentencji wyroku jedynie tę decyzję, która była przedmiotem zaskarżenia, a inne decyzje są w sentencji wyroku wymieniane tylko wtedy, gdy w stosunku do nich zapadają rozstrzygnięcia na zasadzie art. 135 p.p.s.a. Przepis ten przewiduje objęcie kontrolą sądu administracyjnego, poza zaskarżonym aktem, także innych aktów lub czynności wydanych lub objętych we wszystkich postępowaniach prowadzonych w granicach sprawy, której dotyczy skarga, ale warunkiem takiego działania jest niezbędność dla końcowego załatwienia sprawy. Mając na względzie, że dyspozycja zawarta w powyższej normie odnosi się do fazy orzekania przez sąd administracyjny i kształtuje kompetencje tego sądu w przypadku uwzględnienia skargi, zastosowanie w konkretnej sprawie art. 135 p.p.s.a. zależy wyłącznie od oceny sądu. Oznacza to, że w sytuacji, gdy sąd nie korzysta z powyższego przepisu, to znaczy nie uchyla lub nie stwierdza nieważności decyzji organu pierwszej instancji oraz postanowień wydanych w granicach rozpoznawanej sprawy, w sentencji wyroku nie zamieszcza się rozstrzygnięcia co do takiej decyzji oraz postanowień. Złożony bowiem na podstawie art. 157 § 1 p.p.s.a. wniosek o uzupełnienie wyroku nie może zmierzać do zmiany treści merytorycznej wydanego orzeczenia. Z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia w niniejszej sprawie i dlatego decyzja organu pierwszej instancji oraz postanowienia Burmistrza [..] i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w G. nie zostały wymieniona w sentencji wyroku. Wobec tego uznać należy, że zaskarżone postanowienie w części odmawiającej uzupełnienia wyroku nie narusza przepisów obowiązującego prawa.

Mając powyższe na uwadze Naczelny Sąd Administracyjny podstawie art. 184 w związku z art. 197 p.p.s.a. postanowił, jak w sentencji.



Powered by SoftProdukt