drukuj    zapisz    Powrót do listy

6149 Inne o symbolu podstawowym 614, , Samorządowe Kolegium Odwoławcze, Odrzucono skargę, II SA/Op 310/07 - Postanowienie WSA w Opolu z 2007-07-02, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II SA/Op 310/07 - Postanowienie WSA w Opolu

Data orzeczenia
2007-07-02 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2007-06-06
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu
Sędziowie
Elżbieta Kmiecik /przewodniczący sprawozdawca/
Symbol z opisem
6149 Inne o symbolu podstawowym 614
Sygn. powiązane
I OSK 1649/07 - Postanowienie NSA z 2007-11-20
II SA/Op 311/07 - Postanowienie WSA w Opolu z 2007-07-09
I OSK 1648/07 - Postanowienie NSA z 2007-11-20
Skarżony organ
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Treść wyniku
Odrzucono skargę
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik po rozpoznaniu w dniu 2 lipca 2007 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi Dyrektora Gminnego Zarządu Szkół i Przedszkoli w Grodkowie na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia [...], Nr [...] w przedmiocie stypendium szkolnego postanawia: odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Gminnego Zarządu Szkół i Przedszkoli w Grodkowie zaskarżył do Sądu decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia [...], Nr [...], uchylającą decyzję wydaną w I instancji przez tegoż Dyrektora i przekazującą sprawę do ponownego rozpoznania temuż organowi, w przedmiocie odmowy przyznania K. B. prawa do stypendium szkolnego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Skargę należało odrzucić.

Wedle art. 50 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) – zwanej dalej w skrócie: "P.p.s.a.", uprawnionym do wniesienia skargi jest każdy, kto ma w tym interes prawny, prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz organizacja społeczna w zakresie jej statutowej działalności, w sprawach dotyczących interesów prawnych innych osób, jeżeli brała udział w postępowaniu administracyjnym.

Dyrektor Gminnego Zarządu Szkół i Przedszkoli w Grodkowie wydając decyzję w pierwszej instancji nie działa jako podmiot, którego własnego interesu prawnego lub obowiązku prawnego dotyczy sprawa, lecz występuje w stosunkach publiczno-prawnych jako organ administracji publicznej na mocy przyznanych mu ustawowo kompetencji. W świetle przepisu art. 50 § 1 P.p.s.a., Dyrektor Gminnego Zarządu Szkół i Przedszkoli nie jest uprawniony do wniesienia skargi, a zatem nie może być stroną przed sądem administracyjnym.

Skoro organ pierwszej instancji nie mieści się w kręgu podmiotów wymienionych w art. 50 P.p.s.a., to skargę należało odrzucić w trybie art. 58 § 1 pkt 5 i § 3 P.p.s.a.

Zdaniem Sądu, w niniejszej sprawie nie zachodzi również sytuacja, w której skarżący występowałby jako organ reprezentujący gminę, powołującą się na interes prawny, uprawniający gminę do wniesienia skargi na decyzję wydaną w przedmiocie przyznania wnioskodawcy stypendium szkolnego. Podzielić należy pogląd, według którego gmina nie traci statusu strony z tego powodu, że organ gminy orzekał w sprawie w charakterze organu I instancji (por. m.in. Wojciech Chróścielewski "Jednostka samorządu terytorialnego jako strona postępowania administracyjnego prowadzonego przez jej organ", Państwo i Prawo 2003/4/32 – 44). Jednak rozpatrywanej skargi nie złożyła Gmina Grodków. W skardze skarżący został określony jako Dyrektor Gminnego Zarządu Szkół i Przedszkoli w Grodkowie. W uzasadnieniu skargi nie wskazano interesu prawnego Gminy, który stanowiłby podstawę zainicjowania postępowania sądowego przez Gminę. Ponadto, dyrektor zarządu szkół i przedszkoli nie jest, w myśl art. 31 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz.1591 ze zm.), organem reprezentującym gminę na zewnątrz. Organem takim jest wójt (w omawianym przypadku Burmistrz Grodkowa). Wprawdzie z akt administracyjnych wynika, że Dyrektor podpisując decyzję jako organ I instancji, powołał się na upoważnienie organu stanowiącego Gminy, tj. Rady Miejskiej w Grodkowie, ale powyższe nie jest równoznaczne z tym, że Dyrektor działa jako pełnomocnik Gminy w sprawie niniejszej skargi. Po pierwsze bowiem, jak już wyżej zasygnalizowano, nie oznaczono Gminy jako skarżącego i nie powołano się na interes prawny Gminy stanowiący podstawę zaskarżenia rozstrzygnięcia organu odwoławczego. Po drugie, podpisując skargę do Sądu, Dyrektor nie wskazał, iż działa z upoważnienia organu uprawnionego do wniesienia skargi w imieniu Gminy. W skardze Dyrektor nie nawiązał w ogóle do kwestii ewentualnego rozszerzenia zakresu upoważnienia posiadanego w chwili wydania decyzji I instancji.

Powtórzyć zatem należy, że skarga została wniesiona nie przez Gminę Grodków, ale przez organ który wydał decyzję I instancji, w postępowaniu administracyjnym weryfikowanym niniejszym postępowaniem sądowym. Poza zakresem rozważań Sądu pozostało zatem zagadnienie istnienia interesu prawnego Gminy Grodków w zaskarżeniu decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu, w przedmiocie stypendium szkolnego, w której to sprawie Dyrektor Gminnego Zarządu Szkół i Przedszkoli w Grodkowie wydał decyzję jako organ I instancji.

Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji.



Powered by SoftProdukt