drukuj    zapisz    Powrót do listy

6149 Inne o symbolu podstawowym 614, , Samorządowe Kolegium Odwoławcze, Odrzucono skargę, II SA/Op 311/07 - Postanowienie WSA w Opolu z 2007-07-09, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II SA/Op 311/07 - Postanowienie WSA w Opolu

Data orzeczenia
2007-07-09 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2007-06-06
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu
Sędziowie
Elżbieta Naumowicz /przewodniczący sprawozdawca/
Symbol z opisem
6149 Inne o symbolu podstawowym 614
Sygn. powiązane
I OSK 1648/07 - Postanowienie NSA z 2007-11-20
II SA/Op 310/07 - Postanowienie WSA w Opolu z 2007-07-02
I OSK 1649/07 - Postanowienie NSA z 2007-11-20
Skarżony organ
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Treść wyniku
Odrzucono skargę
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: Asesor sądowy Elżbieta Naumowicz po rozpoznaniu w dniu 9 lipca 2007 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi Dyrektora Gminnego Zarządu Szkół i Przedszkoli w Grodkowie na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia [...], nr [...], w przedmiocie stypendium szkolnego postanawia: odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Gminnego Zarządu Szkół i Przedszkoli w Grodkowie wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia [...], nr [...], uchylającą decyzję Dyrektora Gminnego Zarządu Szkół i Przedszkoli w Grodkowie z dnia [...], nr [...], odmawiającą A. B. prawa do stypendium szkolnego, i przekazującą sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji. Żądał stwierdzenia nieważności skarżonej decyzji wobec naruszenia art. 6 i 7 K.p.a.

W odpowiedzi na skargę Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Opolu wniosło o jej odrzucenie, wskazując, że wnoszący skargę jest organem, który wydał w sprawie decyzję i z tego względu nie może być w tej samej sprawie stroną postępowania.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Skargę należało odrzucić. Zgodnie z art. 50 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz.1270 ze zm.) uprawnionym do wniesienia skargi jest każdy kto ma w tym interes prawny, prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz organizacja społeczna w zakresie jej statutowej działalności, w sprawach dotyczących interesów prawnych innych osób, jeżeli brała udział w postępowaniu administracyjnym.

W orzecznictwie sądowoadministracyjnym, utrwalonym na tle powyższego przepisu, utrwalił się słuszny pogląd o braku przymiotu strony w postępowaniu sądowoadministracyjnym po stronie organu, który w postępowaniu administracyjnym wydał decyzję w pierwszej instancji (por. postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 marca 2006 r., sygn. akt II GSK 387/05 oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 lutego 2006 r., sygn. akt OSK 460/05, System Informacji Prawnej LEX nr 197511 i nr 193976). Podkreślić należy, iż rola organu administracji publicznej w postępowaniu administracyjnym jest wyznaczona przepisami proceduralnymi, przyznającymi tym organom kompetencje do rozstrzygnięcia sprawy poprzez wydanie zindywidualizowanego aktu prawnego (decyzji, postanowienia) skierowanego do podmiotu znajdującego się na zewnątrz administracji publicznej, co implikuje brak możliwości dochodzenia przez ten organ interesu prawnego w trybie postępowania sądowoadministracyjnego. Analogiczne stanowisko prezentowane było również w orzecznictwie wydawanym na tle art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym (Dz. U. Nr 74, poz. 368 ze zm.), w którym podkreślano, iż brak jest przepisu prawa, który przyznawałby organowi pierwszej instancji uprawnienia do przekształcenia się w określonej fazie postępowania z organu podejmującego władcze rozstrzygnięcie w podmiot kwestionujący takie rozstrzygnięcie w drodze skargi (por. postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 stycznia 1997 r., sygn. akt IV SA 802/95, publ. ONSA 1997/4/179).

Pogląd ten jest aktualny również w niniejszej sprawie. Jak wynika z akt sprawy, Dyrektor Gminnego Zarządu Szkół i Przedszkoli w Grodkowie, upoważniony przez Radę Miejską w Grodkowie, prowadził postępowanie administracyjne w sprawie stypendium szkolnego i wydał decyzję administracyjną z mocy art. 90m ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572 ze zm.). Nie działał zatem jako podmiot, którego własnego interesu prawnego lub obowiązku prawnego dotyczyła sprawa, ale w zakresie przyznawania pomocy materialnej o charakterze socjalnym występował w roli wyznaczonej przepisami ustawy o systemie oświaty, tj. w jako organ administracji publicznej w rozumieniu art. 5 § 2 pkt 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.).

Zauważyć w tym miejscu trzeba, iż od zawartej w art. 50 § 1 P.p.s.a. reguły, dotyczącej legitymacji skargowej, możliwe są wyjątki, jednak mogą być one ustanowione jedynie w przepisach rangi ustawowej, co wynika z art. 50 § 2 P.p.s.a., stanowiącego, że uprawnionym do wniesienia skargi jest również inny podmiot, któremu przepisy szczególne przyznają prawo do wniesienia skargi. Stwierdzić jednak przyjdzie, że w ustawie z dnia o systemie oświaty, stanowiącej materialnoprawną podstawę rozstrzygnięcia zawartego w zaskarżonej decyzji, ustawodawca nie zawarł przepisu uprawniającego do wniesienia skargi organ wydający decyzje w zakresie przyznawania pomocy materialnej o charakterze socjalnym, co oznacza tym samym, że na gruncie tej ustawy nie ma wyjątku od zasady braku legitymacji organu pierwszej instancji do wniesienia skargi do sądu administracyjnego na rozstrzygnięcie organu odwoławczego.

W świetle powyższego niewątpliwym jest, że Dyrektor Gminnego Zarządu Szkół i Przedszkoli w Grodkowie nie należy do kręgu podmiotów uprawnionych do wniesienia skargi na decyzję dotyczącą przyznania prawa do stypendium szkolnego, wymienionych w art. 50 § 1 P.p.s.a. Nie należy również do wskazanego przepisem art. 50 § 2 tej ustawy kręgu podmiotów uprawnionych do wniesienia skargi z mocy innej ustawy.

Wniesioną w tych warunkach skargę, jako niedopuszczalną, należało odrzucić, co orzeczono na podstawie art. 58 § 1 pkt 6 P.p.s.a.



Powered by SoftProdukt